میخوام فایل رو ترجمه کنم

توحید عزیززاده در فروردین ۱۸, ۱۳۹۸
میخوام فایل رو ترجمه کنم

تو این مقاله میخوام فایل رو ترجمه کنم و به شما نشان دهیم که به چه راحتی میتونید با استفاده از نرم افزار ها و ابزارهای آنلاین فایل هایتان را ترجمه کنید.

ترجمه چیست؟

در این مطلب قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که ترجمه چیست ؟

میخوام فایل رو ترجمه کنم

ترجمه، ارتباط معنایی از یک زبان (منبع) به زبان دیگر (هدف) است. ترجمه به اطلاعات کتبی اشاره دارد، در حالی که تفسیر به اطلاعات گفتاری اشاره دارد. هدف ترجمه مقاله این است که پیام اصلی را با در نظر گرفتن تفاوت های فرهنگی و منطقه ای بین زبان های منبع و هدف به زبان هدف برگرداند. ترجمه قرن ها است که مورد استفاده قرار می گیرد و منشا وجود آن به اولین ادبات و کتب نوشته شده و کتبی باز میگردد.

در حقیقت ترجمه عبارت است از  یک پروسه ی ارتباطی، یعنی انتقال پیام از زبان مبدا به زبان مقصد با حفظ معنا و مفهوم آن. در اصل فرآیند ترجمه همان تغییر قالب و شکل جملات است. در اینجا قالب و شکل زبان همان کلمات، عبارات، جملات و پاراگراف ها و هر آنچه که مربوط به زبان و دستور زبان گفتاری و نوشتاری می شود، مدنظر است.

بنابراین، فرآیند ترجمه را می توان شامل مطالعه ی لغوی، ساختار دستور زبانی، موقعیت مکالمه، جنبه فرهنگی زبان و متن اصلی (مبدا) دانست که تکمیل آن به منظور برگزیدن بهترین تفسیر و معنا برای متن، که مناسب ساختار لغوی و دستور زبانی با زبان هدف (مقصد) باشد، صورت می گیرد.

ترجمه چیست؟

ترجمه چیست؟

امروزه ترجمه به عنوان رشته ای مستقل در دانشگاه ها تدریس می شود. صنعت ترجمه با وجود مترجمینی پویا هر روزه در حال پیشرفت و دستیابی به روش های جدید و مدرن  در امر ترجمه است.

در این مطلب تلاش کردیم تا اطلاعاتی را در مورد ترجمه به شما ارائه کنیم. مرکز خدمات ترجمه شما با دارا بودن مترجمینی حرفه ای و مجرب آماده ارائه خدمات حرفه ای ترجمه به شما مشتریان عزیز است. پس همین حالا با یک کلیک سفارش ترجمه خود را ثبت کنید و در زمان مورد نظر خود ترجمه را تحویل بگیرید.

ترجمه چیست؟

ترجمه چیست؟ تعریف متداول ترجمه عبارتست از: ترجمه برگردان متن مکتوب از یک زبان به زبان دیگر است، بطوری که متن جدید و ترجمه شده ای تهیه شود که منعکس کننده محتوا و برداشت های فرهنگی از متن اصلی (منبع) و رسومات و فرهنگ مخاطب متن جدید (مقصد) باشد.

ترجمه برای تسهیل برقراری ارتباط بین کسانی است که به زبان متفاوتی خوانده یا می نویسند و دارای میراث فرهنگی متفاوتی هستند.

ترجمه معادل فرآیند یافتن کلمات هم ارز زبان مقصد برای کلمات زبان منبع در متن اصلی نیست. زیرا ممکن است اصلا کلمات هم ارز وجود نداشته باشد، ممکن است بیشتر از یک کلمه هم ارز وجود داشته باشد، ممکن است کلمات هم ارز برای شرایط مختلف متفاوت باشد، بنابراین مترجم بایستی کلمات و زمینه ترجمه را ارزیابی کرده و بهترین کلمات هم ارز را پشت سرهم بچیند.

علاوه براین، شیوه چیدن کلمات و ترکیب کلمات برای ایجاد معنی معادل از یک زبان به زبان دیگر متفاوت است و ترجمه کلمات به توالی ظاهر شده در متن منبع ممکن است در زبان مقصد بی معنی شود.

اگر وظیفه شما سرویس دهی به کسانی است که صلاحیت آن را دارند، بنابراین تمامی اطلاعات کلیدی که افراد برای دریافت آن سرویس نیاز دارند، بایستی ترجمه شود. این اطلاعات کلیدی ممکن است شامل بروشور، چارت های مقایسه، فرم های ثبت نام و درخواست، اطلاعات درخواستی باشد. اطلاعات و سایر متون ضروری نه تنها بایستی به زبان غالب مخاطبان ترجمه شود، بلکه بایستی صریحا بیانگر زمینه فرهنگی خوانندگان باشد و بایستی سطح سواد و تحصیلات مخاطبان نیز در نظر گرفته شود.

چرا ترجمه لازم است؟

زمانی که می خواهیم اطلاعاتی را به کسانی برسانیم که به آن نیاز دارند، خواهان آن هستند اما زبان سند اصلی را نمی فهمند، ترجمه ضرورت پیدا می کند. ترجمه برای تسهیل برقراری ارتباط بین زبان های مختلف و تبادل فرهنگ زبان مقصد و منبع لازم می شود.

ماهیت ترجمه چیست؟

بسیاری از کارشناسان، سال‌ها درباره ماهیت ترجمه با یکدیگر بحث کرده‌اند. در ادامه، اقتباسی کرده‌ایم از تحقیق دکتر محمود اردودری درباره اینکه ترجمه چیست و از نگاه محققان مختلف، این سوال را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

ترجمه یک پیوند بین دو زبان است. حال چه یک فرضیه تحقیقی باشد، چه یک اثر هنری، شاخه‌ای از ادبیات، شاخه‌ای از زبان‌شناسی یا یک مطالعه علمی! پدیده ترجمه دارای چندین بعد است که همین امر آن را پیچیده‌تر کرده‌است.

بزرگانی قرن بیستم را عصر ترجمه متن یا بازتولید نامیده‌اند، اما این نام‌گذاری کمکی به فهم ماهیت ترجمه نمی‌کند. هنوز بحث اصلی اینکه ترجمه، هنر است یا دانش، ذهن خیلی‌ها را به چالش کشیده‌است. برخی باور دارند، ترجمه نتیجه اندیشه خلاق است و نمی‌توان آن را در چارچوب منطق قرار داد.

در  دنیای امروز، ترجمه نقش مهمی دارد اما همیشه در رده پایین‌تری نسبت به متن اصلی قرار دارد. همچنین این واقعیت وجود دارد که افراد فعال در این زمینه، هرگز به اصول و فرمول مناسبی دست پیدا نکرده‌اند.

Holmes در مطالعات خود، ترجمه را به دو شاخه محض (توصیف ترجمه و بررسی تمام ابعاد آن) و کاربردی (بررسی تئوری و کاربردهای ترجمه) تقسیم کرده‌است. Toury ترجمه را جزو علوم شناختی قرار داد و آن را یک علم می‌داند. Horace که موافق نظر اوست، می‌گوید: ترجمه کلمه به کلمه متن، وظیفه یک مترجم وفادار است.

Chukovskii اما اعتقاد دارد ترجمه یک هنر مرتبه عالی است. همچنین Newmark از ترجمه به عنوان یک مهارت نام می‌برد و می‌گوید: مطابقت معنای متن مبدا و مقصد، بهترین نوع ترجمه است.

Berkeley محققی است که اعتقاد دارد، ترجمه علمی است غیرقابل پیش‌بینی مانند بیشتر علوم انسانی. اما Long و Zaixi این تصور را واهی می‌دانند و ترجمه را فرآیندی برای انتقال قلمداد می‌کنند.

Baker عقیده دارد چون ترجمه یک رشته دانشگاهی است، باید آن را مورد بررسی و مطالعه قرار داد تا بتوان آن را در چارچوب قوانین جای داد. Gabr نیز اعتقاد دارد ترجمه یک مهارت با چاشنی علم است. نیمی از آن با مهارت و نیمی دیگر با زبان‌شناسی و موارد علمی سر و کار دارد.

ترجمه در بسیاری از موارد با هنر و علم مشترک است. انتخاب خلاقانه کلمات و چینش آن‌ها نوعی هنر است و دانستن کاربرد و قواعد و دستور زبان‌های مبدا و مقصد، نوعی علم تلقی می‌شود.

برخلاف نظر مترجمان تازه‌کار که فکر می‌کنند می‌توان با درک رابطه میان کلمات و قواعد زبان، ترجمه را در چهارچوبی مشخص جای داد، هنر در ترجمه نقش بسیار زیادی را ایفا می‌کند. ذهن برخی از این مترجمان، مانند کدنویس‌های عمل می‌کند و ترجمه را مانند رمزنگاری می‌بینند.

مترجمان ادبی، کار خود را یک هنر می‌دانند و مترجمان حقوقی و کسب و کار، یک مهارت. همچنین با کمک علم و اصول زبان‌شناسی این مهارت را تقویت کرد.

در نتیجه می‌توان اینطور گفت: ماهیت ترجمه، آمیزه‌ای از علم، هنر و مهارت است. این ۳ مکمل یکدیگرند و بدون یکی از این سه، ترجمه تولیدی مناسب نخواهد بود.

جهت درک ترجمه به شیوه‎ای سریع و قابل‌دسترس، می‎توان با جمله‎ای از جرج استینر شروع کنیم که در کتاب خود –پس از بابل– در مورد ابعاد مختلف ترجمه این‌گونه نوشته است: «تمامی فعالیت‌های مرتبط با برقراری ارتباط، کارهایی هستند که به ترجمه ارتباط دارند».

ترجمه چیست؟ توضیح چیستی فرایند ترجمه

در مفهومی وسیع، می‌توان گفت که ما مستمراً با برخی از فرایندهای ترجمه سروکار داریم. سخنرانی‎ ما، برداشت و تلقی ما، ایده‎های ما، حالات صورت ما، حرکات ما و تعبیر و تفسیرهای ما، همگی فراورده‎های یک پویایی پیچیده در ترجمه می‎باشند. به‌سختی می‌توان فعالیت روزانه‎ای را یافت که شامل برخی از انواع ترجمه نباشد. باید تعبیر و تفسیرهای موسیقیایی، بصری و گفتاری را در زمره‎ی کنش‎های مرتبط با ترجمه تلقی کنیم. ما در تعامل با سایر افراد، ژست‎های صوتی و فیزیکی را ترجمه می‎کنیم تا به درک کاملی از مضمون و محتوای گفتگو برسیم. بازیگران کلام خود را در قالب اصوات، ژست‎ها و حرکات، ترجمه و اجرا می‎کنند. یک پیانیست، نُت‎های پیانو را ترجمه می‎کند و یک رهبر ارکستر، روح ارکستر را برای موزیسین‎ها ترجمه می‎کند، آن‌ها نیز به‌نوبه خود به نت‎هایی که از روی کاغذ می‎خوانند، جان می‎بخشند.

همین وضعیت را می‎توان راجع به نویسندگان، آهنگ‎سازان و هنرمندان فعال در فضای چندرسانه‎ای نیز تعمیم داد، چراکه آن‌ها نیز دیدگاه‎های خود را به احتمالاتِ رسانه‎ی مربوطه‎شان تبدیل می‎کنند؛ لازم به اشاره به ترجمه‎‎هایی نیست که از یک رسانه به رسانه‎ای دیگر انجام می‎گیرد: رمان به فیلم، اصوات موسیقیایی به تصاویر بصری و تصاویر به اصوات موسیقیایی. یافتن فعالیت‌های بشری که به طریقی در عمل ترجمه دخیل نباشد، دشوار است.

پرسش «ترجمه چیست؟» فوری به پرسش‌های دیگری منجر خواهد شد، مثلاً «چرا ترجمه اهمیت دارد؟». ویرایش گراسمن با فصاحت، در کتابی که باهمین عنوان (چرا ترجمه اهمیت دارد؟) منتشرشده است، به این مسئله پرداخته است. نقل‌قول کوتاهی از این کتاب، برای خواننده، اهمیت ترجمه را برای پیشرفت تمدن‌ها روشن می‎سازد:

«ترجمه توانایی ما را در واکاوی ادبیات، اندیشه‎ها و احساساتِ مردم جوامع مختلف و دوران مختلف گسترش می‎دهد. ترجمه به ما اجازه می‎دهد تا دگرگونی بیگانه به آشنا را درک کنیم و اندک زمانی به دنیای خارج از خود، پیش‌داوری‌ها و سوءبرداشت‎هایمان سفر کنیم. ترجمه باعث بسط و گسترش جهان ما و آگاهی‎ ما در سطحی بسیار گسترده و وصف‎ناپذیر می‎گردد».

در دنیای امروز که ملل و زبان‎های مختلف روزانه باهم در تعامل‌اند، ترجمه اهمیت دارد. بااین‌حال، در دنیای دانشگاهی با مفهوم ترجمه و روش ترجمه هم‌چنان مانند فرزندخوانده رفتار می‎شود و مخاطبان عام ایده‎ی چندانی راجع به اینکه در فرایند ظریف تبدیل متن از زبانی به زبان دیگر (مثلاً ترجمه از زبان فارسی به انگلیسی)، چه نهفته است ندارند.

بخشی از مسئله، به خود مترجمان برمی‎گردد؛ ما به‌عنوان مترجم، در آموزش و آگاهی‎رسانی به عموم درزمینه‌ی چیستیِ ترجمه به‌خوبی عمل‌نکرده‌ایم. همین امر را می‎توان در قالب دشواری‎هایی که مخاطبان هنگام مواجهه با موسیقی مدرن دارند، توضیح داد. کارها و آثار آهنگ‌سازان قرن بیستم، برای شوندگان خیلی قابل‌دسترسی نیستند؛ مانند مترجمان، آهنگ‌سازان و منتقدان موسیقی نیز در ارائه مهارت‌ها و ابزار لازم به مخاطبان جهت گشودن راه به‌سوی آثار آهنگسازان مدرن، ناکام مانده‎اند.

جهت درک بهتر چارچوب مفهومیِ ترجمه، تصویر «پل» قادر است کارکرد ذاتیِ ترجمه را روشن سازد. وقتی‌که ما از پل یک‌زبان یا فرهنگ عبور می‎کنیم و به زبان یا فرهنگ دیگر وارد می‎شویم، ملاحظاتی وارد میدان بازی می‎شوند. ما عبور از این پل را با باروبنه‌ی فرهنگی و اجتماعی که از چشم‎انداز فرهنگِ اصلی‎مان برداشته‎ایم، شروع می‎کنیم. هم‌چنان که از پل عبور می‎کنیم، باید خودمان را برای دیدن چشم‎اندازهای جدیدی که آن‌سوی پل و رودخانه است آماده‌سازیم.

سوی دیگرِ پل برایمان مجهول و ناآشناست؛ بیگانه‎ای است که قصد داریم آن‌ها درک کنیم، تفسیر کنیم و با آن ارتباط برقرار کنیم. بااین‌حال، نمی‎توان فرض را بر این گذاشت که چشم‎اندازی که آن‌سو قرار دارد، با همان رسوم اجتماعی، تاریخی و فرهنگی زبان مبدأ شکل‌گرفته باشد. پیش‌فرض‎هایی که بر مبنای آداب‌ورسوم زبان و فرهنگ خودمان برای تعامل با مردمان آن‌سوی رود، برای خود در نظر گرفته‎ایم، احتمالاً درست از آب درنمی‌آیند. در مواجه با این واقعیت، لازم است یک اصل را تهیه کنیم: ترجمه همیشه منبعث از دگردیسی و دیالوگ بی‎پایان با سایرین است.

در فرایند عبور از پل، یک دگردیسیِ ذهنی باید صورت پذیرد. لازم است روش‌های هماهنگ‎سازیِ زندگی روزانه‎ی خودمان، رویکردها و پدیده‌هایمان را درک کنیم و واکنش‎های ما به رفتار اجتماعی، احتمالاً نباید مشابه رفتاری باشد که در آن‌سوی پل و در محیطی که زبان و فرهنگ جدیدی حاکم است، باید داشته باشیم. به‌عبارت‌دیگر، به‌عبارت‌دیگر، اگر می‎خواهیم وارد یک فرهنگ جدید شویم و به شیوه‎ای جدید در تفسیر و تعبیر جهان دست‌یابیم، لازم است در خود دگردیسی ایجاد کنیم و روش تفکر و درکمان را چیزهای بدیهی و ثابت نپنداریم.

از این منظر، می‌توان گفت که ترجمه نه زبان مبدأ و نه زبان مقصد است. ترجمه همان چیزی است که در عبور از پل برایمان اتفاق می‎افتد و در زمان عبور از پل دستخوش دگردیسی و تغییر می‎شود. برای شروع گفتگو و درک افراد بیگانه، لازم است آغوش گشاده‎ای به روی آن‌ها داشته باشیم. در سطح پیچیده‎ترِ فلسفی اگر بخواهیم بگوییم، مفهوم ترجمه به لحظه نزدیک‌تر است، چراکه هیچ دو لحظه‎ای مشابه یک‌دیگر نیستند و راهی جز ترجمه‎ی مستمر خودمان از یک‌لحظه به لحظه‎ی بعدی نداریم.

در مفهومی عمیق‌تر، ترجمه به چالش حمل لحظات پیچیده در زبان و مرزهای فرهنگی می‎پردازد و بنابراین مترجمان همیشه در قلمرو عدم قطعیت جهت‎یابی می‎کنند. واژگان بسیار شکننده هستند و هیچ واژه‎ای نمی‎تواند کاملاً ماهیت یک وضعیت یا یک احساس را بیان کند. به‌علاوه، به‌محض اینکه یک واژه با واژه‎ی دیگری تماس برقرار می‎کند، تداعی‎های جدید و خاصی از معنا خلق می‎شوند و از تعریف دست‌اول واژه فراتر می‎رود؛ بنابراین، هر ترجمه عبارت است از ایجاد معنای جدیدی که از طریق رویکرد تفسیری و بینش مترجم شکل می‎گیرد.

پیش‌فرض تمام ترجمه‎های یکسان است. هر ترجمه گونه‎ای از ترجمه‎ای دیگر است که مفهوم دستیابی به تنها ترجمه‎ی قطعی را مستثنا می‎کند. مکالمه با متن با هر خواندن ادامه می‎یابد و بنابراین، با هر تلاشی که در یک ترجمه انجام می‎گیرد، ادامه می‎یابد.

این شناخت چالش اصلی و مایه‎ی سرخوردگی در فرایند ترجمه است. این چالش در امید پرده‎برداری و کشف یک بینش تفسیری جدید نهفته است که قبلاً مترجم آن‌ها ندیده است و بنابراین تصویرسازی خلاقانه از مترجم را شبیه‎سازی می‌کند.

این سرخوردگی ناشی از درک شهودی از واژگان، تصاویر و استعاره‎ها و تجربه‎ی ناتوانی از معادل‌ها در زبان مقصد است. چالش و سرخوردگی، در زندگی روزمره‎ی هر مترجمی باهم صحبت می‎کنند. نهایتاً اینکه، همیشه ترجمه در تلاش است معادله‌ای مشابهی پیدا کند نه معادله‌ای یکسان.

تفاوت زیادی بین نویسنده و مترجم وجود ندارد. نویسنده کار خود را با یک صفحه‎ی سفید آغاز می‎کند که باید به قدرت تخیل نویسند خود را بسپارد، درحالی‌که مترجم با یک صفحه‎ی پر از نوشته روبروست که باید آن‌ها به زبان دیگری بازآفرینی نماید. اگر فعالیت نویسنده را بتوان «آفرینش (خلاقانه)» نامید، پس فعالیت مترجم را نیز می‌توان «بازآفرینش‌گرانه» نامیده می‎شود. مشغولیت تأویلی و عاطفیِ مترجم با متن، دست‎کمی از تلاش نویسنده در پر کردن صفحه‌ی سفید ندارد. ممکن است بتوان کار آن‌ها را تلاشی در راستای رسیدن به «سکوت»، پس از چشیدن میوه‎های حاصل از مشارکت در آفرینش خیال‎پردازانه و بازآفرینیِ متون، تلقی کرد.

ترجمه‎ از طریق دیدگاه تأویلی مترجم پا به هستی می‎گذارد. بااین‌وجود، لازم است این نکته را در نظر داشت که چنین چیزی به‌عنوان تنها ترجمه‎ی قطعی متن نیست. اوضاعی که در یک متن زبان مبدأ وجود دارد هیچ‌گاه معادل یکسانی در زبان مقصد پیدا نمی‎کند. چون انواع مختلفی از تفسیر و تعبیرها وجود دارد، انواع مختلفی از ترجمه‎ها با هر ترجمه‎ی جدید از یک متن واحد وجود دارند. یا به بیانی دیگر، اطلاع از عدم توانایی در بازسازی کامل یک متن بیگانه به یک‌زبان جدید، مترجمان را به واردکردن دیدگاه تأویلی دیگری به کارِ موردنظر ترغیب می‎کند.

گشت‌وگذاری در ترجمه‎های متعدد، اهمیت دیدگاه تأویلی مترجم را بیشتر روشن می‎سازد و مشخص می‎کند که چگونه بر درک و دریافت یک متن خارجی که به انگلیسی ترجمه‌شده است، تأثیر می‎گذارد. عملکرد تفسیر و برداشت‎های متعدد به قلمروی کلامی محدود و منحصر نیست. بعضی افراد فقط نیاز دارند که به اجراهای موسیقیایی و تئاتری متعدد کارهای هنری فکر کنند. شعر «پلنگ» سروده‎ی راینر ماریا ریلک و شعر چارلز بودلایر به نام «مکاتبات»، هر دو چندین بار ترجمه‌شده‎اند. این را نیز باید در نظر داشت که ترجمه‎های متعددی از آیات انجیل عرضه‌شده است. لازم است لحظه‎ای روی اهمیت بسیار زیاد و قدرت دسترسی به ترجمه‎ها و اجراهای متعدد بیندیشیم. پویایی زبان تغییر می‎کند، واژگان تداعی‎های معنایی جدیدی به خود می‎گیرند و نیازهای عاطفی و زیبایی‎شناختیِ بشر در نوسان است.

هر مترجمی به این تغییرات واکنش نشان می‌دهد و تلاش می‎کند که قدرت ذاتی را از طریق ضرب‎آهنگ زبان فعلی، زنده سازد؛ بنابراین، هر ترجمه جدیدی خواننده را به ورود در وادی شعر مذکور از زاویه‎ای متفاوت دعوت می‎کند و خواننده شعر را از نو تجربه می‎کند. وقتی‌که واژه‎ای از زبان مبدأ، توسط پنج مترجمِ یک شعرِ واحد، متفاوت ترجمه می‎شود، آنگاه خواننده هم به شناخت تفاوت‌ها ترغیب می‌شود و هم به این فکر می‎کند که هر دیدگاه تأویلی مترجم، چگونه و تا چه مقدار باعث افزایش درک و شناخت از شعر شده است.

همین نظرات را می‌توان راجع به اجراهای موسیقیایی ارائه کرد. تفسیر جدیدی از کنسرت ایتالیایی باخ، توانمندی‎های شنیداری افراد را اصلاح می‎کند. هر تفاوتی که در اجرای جدید وجود داشته باشد، سطح توجه شنوندگان را بالا می‎برد و بنابراین آن‌ها را هر بار به خودکار نزدیک‌تر می‎کند. هر ترجمه جدید از شعر یا اجرای جدید از آثار موسیقیایی، حساسیت تأویلی افراد و شاید لذتِ خواننده یا شنونده را می‎پالاید.

ترجمه‎ی متون موسیقیایی، بصری و کلامی، مرزهایی با تعریف روشن را در دهه‎های گذشته به دست آورده‎اند. بسیاری از تک‎گویی‎ها و مقالات علمی، به این موضوعات اختصاص دارند. به‌مرورزمان، برخی از پژوهش‎ها به سطح بالایی از تجرید رسیده‎اند که رهنمودهای سودمندی برای هنر یا پیشه‎ی مترجم به ارمغان نمی‎آورند.

می‌توان فرض را بر این گذاشت که مترجم، باصلاحیت‎ترین فرد برای صحبت در خصوص روش ترجمه و ابعاد نظری آن باشد. در آینده، مترجمان باید تشویق شوند که در خصوص فرایندهای ترجمه‎ی خودشان تأمل نقادانه داشته باشند و نیز حتماً باید ترجمه‎ها را موردبازنگری و بررسی قرار دهند. حوزه‎ی بررسی ترجمه‎ها در مجلات و روزنامه‎ها، کاملاً ناکافی به نظر می‎رسد. اگر بخواهیم با تکیه‌بر تاریخ حرف بزنیم، روشن‎ترین بینش‎ها و شناخت‎ها از آثار موسیقیایی و ادبی، توسط نویسندگان و آهنگ‌سازان نگارش شده است.

مباحثی راجع به تأمل درباره‌ی ترجمه، روش‌شناسی‌های ترجمه و هنر و حرفه‎ی ترجمه‎، نیروی اصلیِ تبلیغ و رشد ارتباطات میان فرهنگی در جهان است؛ اما نگاهی گذرا به آینده‎ی نزدیک، نیازمند تأمل در این خصوص است که فناوری دیجیتال چطور موجب تغییر پژوهش‎های مرتبط با ترجمه خواهد شد،

نخست در قلمروی تعبیر و تأویل متن و سپس در نحوه‎ی تعامل خوانندگان و مترجمان با متن. فناوری دیجیتال، امکاناتی را در اختیار ما می‎گذارد که قبلاً برایم مهیا نبوده‎اند. اگر به زبان فلسفه بخواهیم بگوییم، ترجمه ارتباطاتی رابین یک نفر و دیگر، بین یک‌زبان و زبان دیگر ردگیری می‎کند و به همین خاطر بر مبنای حرکت شکل می‎گیرد. تابه‌حال، ثبت و ضبط حرکت انجام‌پذیر نبود. با رواج فناوری دیجیتال، هم می‎توان جنبش و حرکت فرایند ترجمه را ثبت کرد و به شیوه‎ای ملموس آن‌ها اصلاح کرد و هم خواننده می‎تواند از یک پوزیشن اصلاح‎شده به یک تعامل قابل اصلاح و تغییر با متن، حرکت کند.

ترجمه به‌عنوان یک حرکت، به‌منزله‌ی یک مفهوم بنیادین از ترجمه، مجدداً به تأیید خواهد رسید و برای نخستین بار، می‎توان حرکت را از طریق فناوری دیجیتال در تاریخ پژوهش‎های مرتبط با ترجمه، ثبت کرد.

دانشگاه دیجیتال به ما اجازه می‎دهد که تفسیر و تعبیر متون را به جامع‎ترین شیوه‎ی ممکن ارائه دهیم. می‎توان اشیائی را خلق کرد که شامل مؤلفه‌های کلامی، بصری، موسیقیایی و صوتی باشد که با آن بتوان از ابعاد مختلف به یک شیء نزدیک شد و به یک تجربه‎ی حسی چندگانه دست‌یافت؛ بنابراین، فناوری دیجیتال به ما اجازه می‎دهد که به درک و شناخت کاملی از یک اثر دست‌یابیم و به‌طور هم‌زمان، بتوانیم تعامل مستمری با آن اثر داشته باشیم.

شاید مفهوم اثر هنری جهان‌شمول، واقعیت جدید در قالب Gesamtverständnis از اثر را پیدا کند.

نرم افزار ترجمه فایل

بهترین نرم افزار های ترجمه متن رایگان برای کامپیوتر و موبایل

QTranslate 6.7.2 + Portable ترجمه آنلاین متون و لغات

QTranslate یک نرم افزار کم حجم و کاربردیست که برای کمک به شما در ترجمه ی سریع متون در میان چندین زبان، طراحی شده است. نرم افزار QTranslate از زبان فارسی پشتیبانی می کند و به راحتی می توانید متون خود را از هر زبانی که هستند به زبان فارسی ترجمه کنید و نیز می توانید متون فارسی را به هر زبان دیگری ترجمه کنید. با استفاده از QTranslate می توانید به سادگی متن مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس برای نمایش ترجمه آن بر روی کلید های Ctrl+Q یا Ctrl+W کلیک کنید. همچنین در این نرم افزار قابلیت خواندن متن نیز با فشردن کلید های Ctrl+E، گنجانده شده است. قابلیت کلیدی دیگر این نرم افزار پشتیبانی از مترجمان آنلاین چون: مترجم گوگل (translate.google.com)، مترجم مایکروسافت (microsofttranslator.com)، مترجم یاهو babelfish.yahoo.com و چند سایت دیگر، می باشد.

قابلیت های نرم افزار QTranslate

  • امکان برگرداندن ترجمه
  • امکان جایگزینی متن انتخاب شده با ترجمه ی آن
  • غلط گیری املایی
  • تلفظ متن توسط نرم افزار
  • صفحه کلید مجازی
  • پشتیبانی از مترجمان آنلاین
  • ترجمه متن در هر برنامه کاربردی که از انتخاب متن پشتیبانی می کند، برنامه هایی چون: Google Chrome, Microsoft Word, Microsoft Outlook, Acrobat Reader, Skype, IE و …
  • تاریخچه ی ترجمه ها (با فشردن کلید های Ctrl+H)
  • و …

لینک دانلود مستفیم نرم افزار

منابع:

https://www.yasdl.com/95750/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-sdl-trados-studio.html

https://soft98.ir/software/dictionary/15730-QTranslate.html

https://www.writeme.ir/%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%D8%AC%D9%85%D9%87-%D9%85%D8%AA%D9%86-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86/

http://www.tarjomano.com/%D8%AA%D8%B1%D8%AC%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F

http://text-translator.com/%D9%85%D8%A7%D9%87%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D8%B1%D8%AC%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F

https://thez.parastar.info/customers-guide/what-is-translation

https://shomatrans.com/%D8%AA%D8%B1%D8%AC%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

 

نویسنده : توحید عزیززاده

متخصص تولید محتوا بهینه با قواعد سئو

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین تارنا ترجمه تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تارنا ترجمه با تجربه ۳ ساله در حوزه ترجمه متن فارسی به انگلیسی و بالعکس در خدمت شماست