روش های تندخوانی چیست

توحید عزیززاده در فروردین ۱۱, ۱۳۹۸
روش های تندخوانی چیست

تندخوانی

تندخوانی مجموعه راهکارهای عملی و فنونی است که سرعت مطالعه را به شکلی چشمگیر افزایش می‌دهد و امکان یادگیری صفحات پرشماری را در زمانی کوتاه فراهم می‌سازد.

تصور عموم بر این است که هرچه آهسته‌تر و کندتر مطالعه شود، اندوختهٔ ذهنی افزایش خواهد یافت، حال آنکه بر پایهٔ دیدگاه پژوهشگران خلاف این امر صادق است. به باور آنان در حالی که میزان اندوختهٔ ذهنی مطالعه‌کنندهٔ معمولی تنها ۳۵٪ است، این حالت برای تندخوان حداقل ۵۳٪ خواهد بود.

خط بردن زیر سطور

این روش به این صورت می‌باشد که درابتدا بدون هیچ درکی با انگشت ویا شی دیگری باسرعت صعودی متن را دنبال کنیم وبین چشم وانگشت هماهنگی ایجاد کنیم.

هدایت چشم‌ها

در این مقاله به یکی از اصلی‌ترین تکنیک‌های تند خوانی که استفاده از وسیله هدایتگر به هنگام مطالعه و یادگیری بوده و بهترین شکل استفاده از چنین ابزاری می پردازیم.

دیدزنی

فن دیدزنی از روش‌های تندخوانی است. دیدزنی نیازمند حرکت منظم و ریتم‌دار چشم بر صفحات است که امکان مرور مطالب را به صورت اجمالی و گسترده اما نه به صورت خیلی دقیق، بدهد. برای تمرین تندخوانی باید هدف فرد بیش‌تر آشنایی و عادت به حرکات چشم و جریان‌های فکری باشد.

برای شروع به تمرین روش دیدزنی باید نخست انگشت‌نشان دست چپ را در وسط و بالای صفحه گذاشته و آن را به پایین صفحه حرکت دهید و همزمان، حرکت سرانگشت را با چشم دنبال کنید. سپس با دست راست کتاب را در کمتر از یک ثانیه ورق بزنید. این تمرین باید به ترتیب در ریتم‌های یک ثانیه‌ای، دو ثانیه‌ای، چهار ثانیه‌ای، شش ثانیه‌ای، ده ثانیه‌ای، پانزده ثانیه‌ای، و بیست ثانیه‌ای انجام شود.

سرعت حرکت چشم

برای مطالعه، چشم تک تک کلمات را می خواند و می گذرد. سرعت حرکت چشم روی متن کتاب می تواند سریع یا کند صورت پذیرد. در تمرینات تندخوانی، با انجام یک سری تمارین منظم و پی در پی، سرعت حرکت چشم افزایش می یابد. حرکت سریع چشم در انگلیسی به Skimming و scanning ترجمه می شود.

نکته‌های تندخوانی

با به‌کارگیری نکات زیر می‌توان مهارت تندخوانی را برای مطالعه تقویت کرد:

کاهش مکث‌ها و توقف چشم هنگام مطالعهٔ سطور

این همان تمرکزهای لحظه‌ای روی حروف و واژه‌هاست. ما هنگام خواندن هر یک از سطرهای یک متن چشمان خود را به صورت جهشی به سمت جلو حرکت می‌دهیم. اکنون هر چه این مکث‌ها و جهش‌ها را کاهش دهیم سرعت خواندنمان نیز افزایش می‌یابد. تعداد این توقف‌ها معمولاً در افراد کندخوان به ۷ بار در هر سطر می‌رسد اما شما می‌توانید این تعداد مکث را به ۳ بار در هر سطر کاهش دهید.

 • هنگام مطالعه، به جای حرکت دادن سر، چشمان خود را در طول سطور حرکت دهید.
 • برای کاهش مکث‌ها و توقف‌ها باید زاویهٔ دید خود را افزایش دهید. برای این منظور باید سعی کنید تصاویری را که گوشهٔ چشمان‌تان است بدون این‌که به‌طور مستقیم به آن‌ها نگاه کنید، ببینید.
 • اجازه ندهید حین مطالعه دیدتان دچار سرگردانی شود.

گروه‌بندی واژه‌ها

ما دیگر آموخته‌ایم که چگونه حروف را با یکدیگر ترکیب کرده و کلمات را خوانده و درک کنیم. اکنون باید بیاموزیم که دسته‌ای از کلمات را با یکدیگر ترکیب کرده و یک جمله را در آن واحد بخوانیم. در قدم بعدی باید بیاموزیم که چگونه جملات را دسته‌بندی کرده و مفهوم کلی یک پاراگراف را استخراج کنیم.

 • ثابت شده‌است که دسته‌بندی واژه‌ها قوهٔ ادراک و فهم را افزایش می‌دهد. به‌طور کلی مفهوم را از یک دسته واژه آسان‌تر می‌توان استخراج کرد تا از کلمات منفرد و حتی حروف.

عدم بازگشت به عقب

اغلب افراد عادت کرده‌اند هنگام مطالعه به عقب بازگشته و واژه‌ها یا قسمت‌هایی از متن را که به درستی متوجه نشده‌اند بازخوانی کنند. این کار فقط از سرعت خواندن شما می‌کاهد. شما می‌توانید با مطالعهٔ تکمیلی، قسمت‌هایی را که به درستی متوجه نشده‌اید درک کنید. شاید با خودتان بگویید که این بازخوانی مجدد هم‌زمان‌بر است؛ اما بازگشت مکرر به عقب برای بازخوانی قسمت‌های درک‌نشده به مراتب وقت‌گیرتر از مطالعهٔ مجدد یک مطلب به روش تندخوانی است.

مطالعهٔ هدفمند

هدف خود را از مطالعهٔ هر مطلب از پیش تعیین کنید. برای خود مشخص کنید که می‌خواهید چه نوع اطلاعاتی کسب کنید. این کار سبب می‌شود تا اطلاعات غیرضروری و حاشیه‌ای را در فرایند مطالعه حذف کنید.

صرفاً مطالعهٔ کلمات و مفاهیم کلیدی

ما برای نوشتن مطالب ناگزیریم پاره‌ای دستورهای نوشتاری و ساختار صحیح جملات را رعایت کنیم. اما هنگام خواندن لازم نیست آن نکات را رعایت کنیم. ۴۰ تا ۶۰ درصد کل یک متن از واژه‌ها و حروف غیرضروری (البته برای درک آن) تشکیل شده است؛ حروف ربط مانند «و» و «یا». بیاموزید تنها اسم‌ها و افعال را بخوانید. نکات و مفاهیم اصلی یک پاراگراف را یافته و آن را در ذهن بسپارید و جزئیات خارج از موضوع اصلی را حذف کنید.

عدم مطالعه با صدای بلند

در فرایند مطالعه باید فقط چشم‌ها و مغز درگیر باشند. سرعت قوهٔ بینایی شما بسیار بیش‌تر از سرعت تکلم شماست؛ بنابراین از تلفظ حروف و واژه‌ها حین مطالعه خودداری کنید. موضوع اصوات به همین‌جا ختم نمی‌شود. ما حین خواندن در ذهن خود نیز اصوات مرتبط با حروف و واژه‌ها را بیان می‌کنیم. این همان ندای درون شماست زمانی که به اصطلاح در دلتان مطلبی را می‌خوانید؛ یعنی ما پس از دیدن یک کلمه صبر می‌کنیم تا صدای مرتبط با آن کلمه (تلفظ) در ذهنمان کامل شود؛ سپس به سراغ کلمهٔ بعدی می‌رویم. این عادت نیز سرعت مطالعهٔ شما را کاهش می‌دهد. به یاد داشته باشید که حذف کامل این صداها در مغز و ذهن غیرممکن است اما می‌توان آن‌ها را به حداقل رساند.

حذف عوامل پرت‌کنندهٔ حواس از اطراف محیط مطالعه

در محیط مطالعهٔ خود هر عاملی را که موجب پرت شدن حواس شما می‌شود حذف کنید.

انس و آشنایی هر چه بیش‌تر با واژگان و اصطلاحات آن زبان

هر چه با واژگان و اصطلاحات یک زبان آشناتر و مأنوس‌تر باشید درک بهتری از متون نگاشته‌شده به آن زبان خواهید داشت. تا می‌توانید واژه و اصطلاح جدید بیاموزید.

تمرکز در هنگام مطالعه ( مهم)

تمرکز خود را حین مطالعه حفظ کنید. در حین خواندنِ مطلبی، در آن واحد به چیز دیگری فکر نکنید.

آفت تندخوانی

ناآشنایی با روش‌های صحیح تندخوانی به همراه دقت اندک در هنگام تندخوانی می‌تواند منجر به برداشت غلط و یادگیری ناقص شود و این مسئله هم برای ارائه تحلیل و هم تحقیق و پژوهش یک آفت به‌شمار می‌رود.


به عنوان یک مدرس تندخوانی و روش های مطالعه وظیفه خودم میدانم به محتوایی که ارائه میکنم ایمان داشته باشم! مدتهاست در کنار اساتید عزیزم به تدریس تندخوانی پرداخته ام .

اما از نظرم بازهم این روند آموزش تندخوانی نیاز به تحقیق بیشتر دارد . از این جهت پرداخته ام به یافتن دیدگاه های مخالف با تندخوانی در کل جهان !

چرا دیدگاه های مخالف ؟

من همیشه این اصل را باور داشته ام که بیشترین میزان یادگیری و فهم زمانی اتفاق می افتد که آن دیدگاه را به چالش بکشیم و با نظرات مخالف آشنا باشیم. همانطور که حضرت مولانا می گوید:

هر مسلمانی را ملحدی در بایست و هر ملحدی را مسلمانی …

هرکه را درد نیست درمان نیست               هرکه را کفر نیست ایمان نیست

بعد از جست و جوهای فراوان مخالف ترین دیدگاه با تندخوانی را پیدا کرده ام .  مقاله زیر که سفارش ترجمه دقیق آن مقاله است برایتان آورده ام تا همه ی ما با حقیقتی درباره تندخوانی آشنا شویم !

آیا این مقاله تندخوانی ریشه دار است ؟

برای صحت این مقاله می توانید با یک سرچ ساده تندخوانی = SPEED READING در سایت های خارجی به این مقاله برسید .

نام این مقاله :

 The Truth About Speed Reading OF Thorin Klosowski

می باشد. من این مقاله را آموزشی را با ترس ترجمه کردم چون به گونه ای خود زنی است 🙂 اما تنها هدف من آموزش به بهترین نحو ممکن به مخاطبینم است .  دقت کنید این چکیده ای از این مقاله است.

در ابتدا بنده متن و نظرات این مقاله در مورد تندخوانی را برایتان آورده ام و در انتها نیز نظر شخصی خودم را هم در رابطه با این مقاله به طور کامل بیان کرده ام . با من همراه باشید 🙂

حقیقتی درباره تندخوانی

سرعت خواندن (تندخوانی) مهارتی است که مدتهاست از طریق کارشناسان آموزش داده می شود.

ادعای برخی از این افراد این است که پس از آموزش هایشان به خواندن با سرعت ۱۲۰۰ کلمه در دقیقه خواهید رسید و حالا می خواهیم به حقیقت این ادعا پی ببریم .

بسیاری از ما می توانیم با سرعتی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه در دقیقه مطالعه داشته باشیم . ولی ادعا این افراد این است که میتوانید با سرعتی بین ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ کلمه در دقیقه مطالعه داشته باشید.

برای اثبات این ادعا من به تحقیق درباره سرعت حرکت چشم پرداخته ام و از همین رو به صحبت با پرفسور کیت راینر از دانشگاه کالفرنیا در سن دیگو پرداختم.

(((پی نوشت من : پس این مقاله تنها تحت تاثیر و نظر کیت راینرز نوشته شده است نتیجه تحقیقی علمی و گروهی نیست!))))

قبل از اینکه بیایم بگوییم این روش ها کار می کند یا خیر بیاید به بررسی چند روش تندخوانی که ارائه می شود بپردازیم .

روش های مختلف تندخوانی

قبل از رسیدن به تندخوانی باید بدانیم به صورت معمول ما چگونه یک متن را می خوانیم و درک می کنیم .

خواندن متن با سرعت معمولی

وقتی ما متنی را با سرعت معمولی میخوانیم . برای هر کلمه چشم هاتون حدودا ۰٫۲۵ ثانیه روی هر کلمه مکث می کند و هر پرش بین کلمات ۰٫۱ ثانیه از شما وقت خواهد گرفت.

ولی در زمانی که ما بر می گردیم و دوباره به یک کلمه نگاه می کنیم چشم هایمان زمانی بین ۰٫۳۰ تا ۰٫۵۰ ثانیه روی کلمه مکث می کند.

اگر به همین شیوه مطالعه داشته باشیم که  ۹۵% افراد با تحصیلات در حد دانشگاه به همین صورت مطالعه می کنند.سرعت مطالعه مان عددی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه در دقیقه خواهد بود.

هدف از تندخوانی چیست ؟

افراد تندخوان این ایده را دارند که با استفاده از تکنیک های تندخوانی این زمان هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم را کاهش دهند. این فکر از دهه ۱۹۵۰ در بین این افراد موجود بوده است . و در دهه های اخیر هم با ارائه برنامه ها تلاش شده که این فکر محقق گردد.

روش های مشهور تندخوانی

روش هایی از قبیل :

 • Skimming
 • Meta guiding
 • Another method
 • Rapid Serial Visual Presentation (RSVP)

روش اول Skimming : روشی است که به طبق آن می بایست در یک نگاه تلاش کنید فقط قسمت های مهم یک صفحه را بخوانید. نگاه کردن به قصد برداشت کلمات مهم . که مطالعات نشان داده است . این طرز مطالعه برای ما هیچ درک و یاد سپاری در پی نخواهد داشت.

روش دوم Meta guiding : در این روش با استفاده از یک راهنما برای چشم مطالعه میکنیم . انگشتمان را زیر خطوط حرکت می دهیم و یا از نوک خودکار یا وسیله ای شبیه به آن استفاده میکنیم . که این روش باعث افزایش تمرکز و کاهش حواس پرتی می شود .

(((پی نوشت من : جالب است بدانید این روش متا گایندینگ یا همان متا ریدینگ از سال ۱۹۵۰ موجود بوده است اما برخی افراد در ایران به تازگی ادعا دارند که جز اولین در ایران و جهان هستند 🙂 که روش متاریدینگ را ابداع کرده و آموزش میدهند. با یک سرچ ساده به صدق گفتار من خواهید رسید. این دقیقا همان دزدی است و سو استفاده از کمبود اطلاعات مردم !)))

روش سوم Another method : این روش که نمونه ای از آن به عنوان روش و یا عقیده Ferriss نامیده می شود که اشاره می کند به خواندن چند خط باهم همزمان .

روش چهارم Rapid Serial Visual Presentation (RSVP) : این روشی است که با استفاده از نرم افزار ها و سیستم های دیجیتال سعی در افزایش سرعت مطالعه شما دارند.

چگونگی تاثیر تندخوانی در درک مطلب

تندخوانی عقیده ی خوبی است . عقیده ای که امکان پذیر میکند با سرعت ۱۰۰۰ کلمه بخوانیم .

اما پرفسور راینر معتقد است که با توجه به عملکرد چشم این روش و ادعا کاملا بی معنی است .

ممکن است شما بتوانید و به خودتان فشار بیاورید و با سرعت ۵۰۰ کلمه در دقیقه بخوانید اما آناتومی و شبکیه چشم شما ، شما را محدود می کند.

هرچه که شما سرعت مطالعه تان را افزایش می دهید میزان درک مطلب شما پایین تر می آید .

در آموزش تندخوانی ادعا می کنند با کاهش زمان توقف چشمتان روی کلمات می توانید اطلاعات بیشتری را بدست آورید اما هیچ مدرک علمی در اثبات این امر .جود ندارد. چرا که فیزیولوژی چشم با این اتفاق مخالف است .

آیا تمرینات RSVP موثر است ؟

این تمرینات نرم افزاری هم یک مشکل اساسی با حافظه دارد . ممکن است بتوانید با سرعت بالاتری با استفاده از این تمرینات بخوانید اما نمی توانید انتظار داشته باشید حافظه تان هم نیز با این سرعت همراه شما باشد.

البته اخیرا تعدادی استدلال وجود دارد که نمایش داده است که ادعا های پرفسور راینر را نقض کرده است و این نرم افزارها می توانند روی گسترش حوزه دید تاثیر گذار باشند.

اما آیا تندخوانی به طور کل بد است ؟

خیلی از افراد از جملهSlate’s Jim Pagels  و  The Atlantic’s Olga Khazan عاشق روش های RSVP هستند . و اعتقاد دارند که تندخوانی برای : کتابهای خسته کننده ، ایمیل ها ، اخبار کسل کننده و… هر آنچه که نیاز به تمرکز جدی ندارد مناسب هستند .

اگر به دنبال یادگیری تندخوانی هستید آنهم تنها برای موارد فوق نباید بروید هزینه های سنگین برای تهیه چنین نرم افزارهایی پرداخت کنید در ذیل نام چند نرم افزار رایگان در حوزه RSVP را برایتان قرار داده ام :

نرم افزارها برای کامپیوتر های شخصی :

 • Spreed
 • OpenSpritz

و نرم افزارها برای تلفن های همراه از قبیل :

Outread/Velocity/Syllable

نمونه ی نرم افزارهای فارسی :

پیش از این مقاله کاملی در رابطه با معرفی برترین نرم افزار های تندخوانی ارائه کرده ام که از طریق کلیک بر روی پنجره زیر میتوانید مطالعه کنید .

نظر شخصی نویسنده این مقاله این است که این متدهای تندخوانی خسته کننده و محدود کننده هستند . موقع خواندن انسان دوست دارد متن را بفهمد درک کند و روی آن تعقل کند که این امر با تندخوانی امکان پذیر نیست. و تندخوانی تنها برای مطالب غیر ضروری مناسب است که تندخوانی مناسب و کاربردی است .

نظر من در رابطه با این مقاله در مورد تندخوانی

در ابتدا بی هیچ ترسی می گویم به عنوان یک مدرس در حوزه روش مطالعه و تندخوانی :

من با بسیاری از قسمت های مختلف این مقاله کاملا موافق هستم.

اما خب این مقاله هم خالی از اشکال نیست چون در ابتدا هم اشاره کردم این مقاله بر مبنای نظرات شخصی یک نویسنده و یک محقق بیان شده است و ریشه های دقیق علمی ندارد.

اینکه ما هدفمان را از آموزش تندخوانی بگذاریم به رسیدن اینکه یک متن را با سرعت ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه بخوانیم عملا کاری درست و منطقی نیست و من هم هرگز به این هدف در آموزش هایم از تندخوانی بهره نگرفته ام و اصلا هم به چنین چیزی اعتقاد ندارم .

و همچنین اصلا اعتقاد ندارم که ما میتوانیم دروس فلسفی و مهم و همچنین اشعار را هم تندخوانی کنیم . این سبک کتب نیاز به تفکر و تعقل دارند که به هیچ وجه با تندخوانی امکان پذیر نخواهند بود.

اما نکته اینجاست :

اگر ما از نرم افزارها و روش های تندخوانی برای بهبود سرعت مطالعه مان استفاده کنیم امری منطقی و مناسب است.

درست است ما خیلی از مواقع برای درک یک مطلب حتی یک مطلب درسی نیاز داریم برای بار اول با دقت و تعقل بخوانیم اما آیا تندخوانی برای مرور آن مطالب بهترین شیوه نیست ؟

قضاوت با خودتان

ما عموما در آموزش هایمان از تکنیک خط بردن با انگشت برای بالا بردن سرعت مطالعه و تمرکز استفاده می کنیم . که در متن همین مقاله فوق هم اذعان داشته بود که این روش برای بالا بردن تمرکز مناسب است.

و همچنین ما از نرم افزارهایی استفاده می کنیم که از نظر من کاملا هم مناسب است .نمونه ای از تمرینات نرم افزاری را می توانید با شرکت در دوره رایگان این سایت هم ببینید. این تمرینات باعث گسترش حوزه دید افراد و همچنین رفع تنبلی چشم خواهند شد.

من به عنوان یک مدرس به هیچ فردی توصیه به تندخوانی برای رسیدن به خواندن با ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه نمی کنم چراکه از نظر من یک کلاهبرداری است . اما آنچه که در کلاس های تندخوانی بنده و یا سایر اساتید عزیزم ارائه می کنیم یکسری درمان برای مشکلات در مطالعه ماست.


تندخوانی چیست؟

از این که تند خوانی منسوخ شده در حالی که اینچنین در کشور ما روی تندخوانی تبلیغ میکنند حقیقتا خبری نداشتم و تکنیک نارنگی برای کنترل ذهن خودآگاه خیلی جالب بود،کشیدن ستاره بر مبنای ذهن خودآگاه و ناخودآگاه خیلی جالب بود برای بنده.و راز چهارم بنده را به یاد یکی از سخنان اساتیدمان انداخت که ما تا حالا هیچ یک از استعداد های وجودیمان را فعال نکردیم و بارور نکردیم فوق العاده بود و حقیقتا اگر بشود چه میشود؟

 

نمونه عملی موارد گفته شده را در کتاب های اموزشی تونی بازان یا در دوره های قابل دانلود اقای سیدا در گذشته دیده بودم اما قدرت تحلیل درستی یا نادرستی انها را نداشتم و فکر میکردم خب همین دیگه و تنها راه دریافت مطالب از طریق همین اموزش های تند خوانی اتفاق می افتد
که با اشنایی با سایت شما و مقاله تخصصی ۴ راز نقاط تاریک ذهنم روشن شد

 

تصور نمیکردم بزنگاه های تندخوانی را در چهار قسمت به راحتی عرضه کنید. اولا ممنونیم.
دوما خیلی راحت شدم نسبت به برخی مسائل که با تندخوانی داشتم. مثل حذف صدای تلفظ درون ذهن که واقعا برام سخت بود. ولی دونستم که اولا بصورت صددرصد امکان پذیر نیست دوما راه ساده تر و بهتری برای خواند هست نیازی نیست این تمارین سخت رو انجام بدم.

 

سلام. یکی از دوره های تندخوانی را از یکی از سایتها خریداری کردم و در جلسات اول تاکید بر عدم لزوم درک بود تا اینکه ناگهان در جلسات پنجم و ششم درک بالا با همان سرعت حرکت چشم خواسته شد که باعث شد با جواب ندادن دوره را کنار بگذارم تا اینکه مطلبی که چند سال پیش خوانده بودم به خاطرم آمد که مانع سریع خواندن در چشم نیست بلکه در سرعت درک مغز است تصمیم گرفتم این موضوع را در اینترنت بررسی کنم که در اولین جستجو به سایت شما رسیدم مطالب عالی و منطبق بر دریافت فردی خودم بود که درون خوانی و رجوع به ذهن برای برطرف کردن نقایص اطلاعاتی مغز از متن لازم است. به نظر میرسد هر روشی برای بهینه سازی عملکرد مغز باید مبتنی بر طبیعت عملکرد مغز باشد که در طول ۱۴۰۰۰۰ سال از ظهور انسان هوشمند مطابق مقتضیات زندگی او تکامل پیدا کرده وگرنه همانطور که در متن گفته شده مغز آن را قبول نمی کند. امیدوارم روش جدید در عمل نقایص گفته شده را نداشته باشد.

 

با سلام. من خودم به مطالعه خیلی علاقه دارم و یه چیزایی درمورد تندخوانی شنیده بودم به همین رفتم و دوره تندخوانی عباس منش رو تهیه کردم که طبق گفته این استاد باید یک ماه به صورت سخت تمرین کنیم تا مهارت های تندخوانی رو یاد بگیریم ولی وقتی خواستم تو فضای مجازی درمورد تندخوانی تحقیق کنم به سایت شما رسیدم که از یه روش دیگه ای برای مطالعه استفاده میکنید که حتی یک نمونه هم گذاشتید همون نارنگی که من از این روش استفاده کردم و خب سرعت مطالعم کمی افزایش پیدا کرد برای همین شمارو می خوام دنبال کنم و از آموزش های شما استفاده کنم.

 

باسلام من شگفت زده شدم فکر نمیکردم چنین روش هایی هم وجود داشته باشه. هنوز هم بسیار شک دارم چون تمریناتشو شروع نکردم تا از عملکرد این روش با خبر شوم. به هر حال اگر درست باشد تحول بزرگی برای افرادی چون من که دانشجوی علوم انسانی هستیم ایجاد میشه چون کلی کتاب داریم که با این سرعتی که داریم تا آخر عمر هم به پایان نمیرسه.

 

سلام من علاقه مند به آموزش تند خوانی بوده ام اما در این سایت با عکس خوانی ذهنی آشنا شدم و به نظرم جالب آمد… دوره ی رایگان تند خوانی شما را گوش دادم به نظرم دوره ی خوبی بود البته هنوز موفق به انجام تمارین آن نشده ام… خیلی مشتاقم برای تهیه ی عکس خوانی ذهنی

 

با عرض سلام خدمت استاد محمد مهدی زند وکیلی و دست اندر کاران این مجموعه. بنده تقریبا ۶ ماه به طور مستمر برای یادگیری تند خوانی تلاش کردم چون بنده نیاز زیادی به تند خوانی داشتم حدود ده پانزده کتاب و مقاله را مطالعه و تمرین کردم ولی این ۴ نکته کوتاه خیلی به من کمک کرد واقعا ممنون. اما پیشنها من به شما تک محوری نبودن و انتقال علوم کمکی مانند عکس خوانی مثل تند خوانی و… را هم به امور آتی خود اضافه کنید تا کمال استفاده را کرده باشیم و شما هم بیشتر به نیت خیرتان نزدیک بشوید. خیلی ممنون

 

سلام خسته نباشید راستش من داشتم راجع به تند خوانی تحقیق میکردم چونکه سرعت مطالعه م پایینه و اذیت میشدم پس کلی جستجو کردم و خوندم با دکتر سیدا اشنا شدم با دکتر فراهانی اشنا شدمو خیلی از دوستام منو تشویق میکردن که تمارین تند خوانی رو انجام بدم تا اینکه به طور اتفاقی با این سایت اشنا شدم و راستش رو بگم چون رایگان بود ادم اعتماد میکنه بر خلاف بعضی سایتا ها و کلاسها که تا پول ندی یک کلمه هم بهت نمیگن!!! پس سایت رو نگاه کردم و رازهارو خوندم و فیلم هارو دیدم و آزمایشات رو انجام دادم و مطمئن هستم که روشی بهتر از عکس برداری در حال حاضر وجود نداره و قطعا پیگیری خواهم کرد از همه زحمات شما و تیمتون قدردانی میکنم و به شما خسته نباشید و خدا قوت میگم

 

قبل از فیلم تند خوانی رو روش جالب و مناسبی میدونستم و میگفتم خیلی کاربردی ولی از الان به بعد نظر بنده این است که اگر کسی این چهار راز را بداند تند خوانی را مکملی برای عکس خوانی ذهنی در نظر میگیرد نه یک رقیب برای این سیستم و به قول خودتان یه خودرو برای سفر خودمان به پارکینگ اضافه کردیم،چه خوبه که هم خودآگاه(تند خوانی)و هم ناخودآگاه(عکس خوانی)رو کنارهم داسته باشیم.

 

خییییییلی عالییییییی بود واقعا نمی دونم چجوری از کسانیکه این مطالب مفید رو گذاشتند تشکر کنم من تازه میخواستم برم تند خوانی رو شروع کنم که یکدفعه با سایت شما برخوردم و واقعا من خیلی خوش شانس بودم که با سایت شما و این همه امکانات مفید و رایگان آشنا شدم واقعا همه باید با سایت شما آشنا بشن و امکاناتو… الان میبینمم واقعا چقدر این دوره های تند خوانی هزینه بر و بی فایده اند همیشه سوال خودم هم همین بود که آیا واقعا میتوان کتاب های خیلی سخت را با زمان کم و دقت بسیار زیاد خواند؟الان دیگر یقین پیدا کردم که جواب این سوال بجز “بله چرا ک نه؟” نیس با محصولات شما میتوان حتی ۲۵۰۰ کلمه در دقیقه خواند که واقعا عالیه؟! واقعا هرکسی که محصله و بااین سایت آشنا نباشه ضرر کرده ومن به تمام کسانیکه عاشق خوندن هستن توصیش میکنم فقط اگر میشه ی مطلب یا کتاب یا سخنرانی…. از موسس این روش که آمریکایی هستن بزارید ممنون


۱۰ تکنیک و روش تندخوانی

تند خوانی مهارت با ارزشی است. البته باید بدانید که تندخوانی درهمه جا به کار نمی آید به طور مثال برای مطالب ریاضی و علمی که مسائل آن مرحله به مرحله روشن می شود.

باوجود این، برای بخش های توصیفی چنین مطالبی نیز استفاده از تندخوانی مفید است. همچنین وقتی به عنوان کار مورد علاقه خود برای وقت گذرانی و تفریح مطلبی می خوانید ترجیح می دهید با سرعت طبیعی خودتان بخوانید. تندخوانی به قصد فراگیری، می باید در کوتاه مدت با هدفی مشخص انجام گیرد و نه در بلند مدت.

۱) از صفحات فهرست مندرجات کتاب استفاده کنید تا دیدی سریع و کلی از محتویات کتاب به دست آورید، بخصوص بار اولی که از یک کتاب استفاده می کنید، یادداشت هایی از بخشها و قسمت هایی که بیشترین ارتباط را با مطالعه شما دارند، تهیه کنید.

۲) مشخص کنید تندخوانی چه موقع مناسب است؟ به طور مثال اگر هدف شما دستیابی به یک نمای اجمالی از موضوع باشد تندخوانی مفید است. اما اگر به اطلاعات دقیقی نیاز دارید، تندخوانی صرفا برای یافتن بخش هایی از کتاب که می باید عمقی مطالعه شوند شما را یاری می کند.

۳) آزمایش کنید و ببینید آیا تندخوانی واقعا برای کتابی که مطالعه می کنید کاربرد دارد؟ برخی کتاب ها به درد تندخوانی می خورند (به طور مثال در شرایطی که کتاب دارای عناوین اصلی و فرعی متعددی باشند و زمانی که اولین جمله هر پاراگراف بیانگر اطلاعات جامعی درباره تمام پاراگراف باشد.)

۴) تندخوانی را به وسیله مروری سطحی بر عنوان های اصلی و فرعی، اولین و آخرین جمله پاراگراف و تمام پاراگراف های اول و آخر بخش ها یا فصل ها آزمایش کنید.

۵) سعی کنید هر عادتی را که در ارتباط با تند خوانی دارید مثل “تلفظ لغات”، ترک کنید. بسیاری از ما یاد گرفته ایم با سرعتی که صحبت می کنیم کلمات را بخوانیم. درحالی که مغز ما سریع تر از زمانی که لغات را بیان می کنیم می تواند آنها را درک کند. با این وجود بسیاری از افراد مطالب را پس از ادا کردن می خوانند.

۶) تمرین کنید و به جای لغت، یک گروه از لغات را یکباره درک کنید. در اکثر عبارات فقط یک یا دو کلمه اساسی و مهم وجود دارند و برای استنباط معنی عبارت نیازی به خواندن بقیه کلمات نیست.

۷) همچنان که مهارت در تندخوانی را پرورش می دهید پیش از شروع به خواندن، یک برنامه کار تنظیم کنید. به طور مثال فهرستی از سوالاتی که می خواهید پاسخ آنها را پیدا کنید، تهیه نمایید.

سپس در حالی که به تندخوانی مشغول هستید ذهن شما به طور خودکار تمایل به ذخیره کردن اطلاعاتی دارد که پاسخگوی سوالات شماست.

۸) وقتی شما در مورد موضوع مورد نظر آمادگی ذهنی داشته باشید، می توانید چند دقیقه ای را صرف فهرست بندی نکات مهمی که می دانید بنمایید. این کار باعث می شود تندخوانی و معلومات فعلی شما پا به پای هم پیش بروند و به شما این امکان را می دهد تا از روی مطالبی که درحال حاضر می دانید سریع تر بگذرید. صرف دقت برای خواندن مطالبی که می دانید، مورد ندارد.

۹) به طور مداوم مروری به مطالب قبلی داشته باشید. به طور مرتب به چند صفحه قبل از مطلبی که در حال خواندن آن هستید، برگردید و نکات اصلی را که در حال تندخوانی یاد گرفته اید به خاطر آ ورید. به علاوه کنترل کنید و ببینید در هر نگاهی که به مطالب قبلی می اندازید، آیا نکته مهم و جدیدی می یابید؟ امکان دارد بار اولی که تندخوانی کردید مطالب مهم را از قلم انداخته باشید.

۱۰) به طور مرتب نگاهی به صفحات بعدی بیندازید مگر اینکه مشغول خواندن رمان و داستان باشید. دانستن اینکه چه مطلبی پس از این خواهد آمد، برای حفظ توجه شما به مطلبی که درحال خواندن آن هستید مفید است. مطلب بعدی ممکن است دلیل ترتیب و تنظیم مطالب را به صورتی که نوشته شده اند، برای شما روشن سازد.


آشنایی با مهارت های تندخوانی در ۲۰ دقیقه

جهان امروز ما، جهان سرعت است و روز به روز نیز بر این سرعت افزوده می شود. برای این که از این کاروان علم و زندگی، عقب نمانیم، باید با آخرین روش های دست یابی به دانش آشنا شویم و از آن، برای استفاده صحیح و بیشتر از استعدادها و توانایی های خدادادی مان بهره ببریم. یکی از این روش ها، تندخوانی است. تحقیقات نشان داده است که با خواندن سرعت متوسط دویست کلمه در دقیقه، به جای هزار کلمه در دقیقه، مردان و زنان با تحصیلات عالی، پنج بار آهسته تر از آن چه که لازم است، می خوانند؛ یعنی اگر آنها از توانایی حقیقی و بالقوه خویش استفاده کنند، خواندن کتابی که پنج ساعت طول می کشد، به شصت دقیقه یا کمتر کاهش می یابد.

ما در این مقاله، قصد داریم تا شما را به طور کلی و اجمالی، با فواید و مهارت های تندخوانی آشنا کنیم؛ اما اگر می خواهید مهارت ویژه ای در این زمینه کسب کنید، باید به کتاب هایی که در این زمینه نوشته شده است، مراجعه کنید و از همین امروز تمرین کنید.

آیا یک فرد معمولی می تواند «تندخوان» شود؟

بلی، به دلیل این که تحقیقات علمی نشان می دهد که مغز یک انسان سالم، می تواند هر بار گروه کلمات یا شبه جمله ها را به همان خوبی تک کلمه ها بپذیرد و این عمل، از هر جهت، آسان تر است. ما جمله را هرگز به خاطر درک تک تک کلماتش نمی خوانیم؛ بلکه آن را برای درک شبه جمله هایی که کلمات نیز در آنها هستند، مطالعه می کنیم.

به عنوان مثال، خواندن «آنماشینسفیدکنارجادهپارککرد»، خیلی دشوارتر است از خواندن «آن ماشین سفید، کنار جاده پارک کرد».

خواننده کند ناچار است کار مغزی بیشتری از خواننده سریع انجام دهد؛ زیرا ناچار است پس از تشخیص هر کلمه، معنای آن را به معنی کلمه بعد از آن بیفزاید. در مثال فوق، این حد به اندازه پنج تا شش کار اضافی می رسد؛ در حالی که خواننده سریع که هر بار مجموعه های معنی دار (شبه جمله ها) را می بیند، فقط یک اتصال ساده را بین دو قسمت انجام می دهد.

بنابراین، مزیت فوق العاده تندخوانی، انجام کار فیزیکی کمتر، توسط چشمان بر روی هر صفحه می باشد. در این صورت، به جای حدود ۵۰۰ توقف توأم با تمرکز دید که چشم خواننده کند بر روی هر صفحه انجام می دهد، خواننده سریع، نزدیک به ۱۰۰ توقف در صفحه را که عضلات چشم را کمتر خسته می کند، به انجام می رساند.

بررسی باورهای غلط در زمینه تندخوانی

«فرد تندخوان، قادر به احساس و درک مطلب نیست».

این باور، غلط است؛ بلکه عکس این مطلب درست است؛ یعنی خواننده کند، به خاطر توقف ها و شروع های مکرر و پیشرفت متزلزل، امکان زیادی دارد که بی حوصله شود؛ تمرکز حواس خود را از دست بدهد؛ حضور ذهنش کاهش یابد و از درک معنی آن چه که می خواند، عاجز بماند؛ ولی کسی که عادت کند شبه جمله ها را با هم ببیند، به طور طبیعی مفهوم آنها را هم به همراه یکدیگر درک می کند. از طرف دیگر، تندخوانی، باعث می گردد تا مطالب کم اهمیت، زودتر شناخته شوند و بر مطالب مهم، تأکید ورزیده شود. از این رو، درک تمام مطلب، برای خواننده سریع، خیلی آسان تر و دامنه دارتر از درک مطلب، برای خواننده کند می باشد.

«خواندن بیش از ۵۰۰ کلمه در دقیقه، ممکن نیست»!

این جمله، غلط است؛ زیرا با توجه به این حقیقت که در هر توقف می توانید تا حد شش کلمه را زیر دید قرار دهید و این واقعیت که قادرید در هر ثانیه تا چهار توقف را انجام دهید، بدین معنی است که به راحتی می شود سرعتی تا حد ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه را به دست آورد.

«سرعت بیشتر، تمرکز حواث کمتری را به دنبال دارد».

خیر، زیرا هر چه سریع تر حرکت کنیم، نیروی جنبشی بیشتری را جمع کرده، تمرکز بیشتری پیدا می کنیم. سرعت های خواندن متوسط، طبیعی نیست؛ بلکه آنها سرعت هایی هستند که با آموزش های ابتدایی نادرست خواندن، همراه با اطلاعات غیر کافی از طرز کار چشم و مغز، در سرعت های متفاوت، حاصل آمده اند.

فواید تندخوانی

۱٫ یکی از مهم ترین سودهای تندخوانی، این است که شخص تندخوان، دارای ذهنی فعال و حساب گر می شود و با همه چیز، دقیق و حساب شده برخورد می کند؛ سکون، از زندگی اش رخت برمی بندد و همیشه و ناخودآگاه، فعال و پویاست.

۲٫ یکی دیگر از آشکارترین اثرهای تندخوانی، صرفه جویی در وقت است. صرفه جویی در وقت، باعث می شود تا وقت های اضافی پیدا کنید و از آن وقت ها، برای مطالعات جنبی دیگر و کارهای شخصی تان بهره ببرید و حتی درس های دانشگاه را بهتر و کامل تر بخوانید. بیشتر ما از نداشتن وقت کافی، برای انجام کارهای مورد علاقه مان شکایت داریم. اگر شما هم تا امروز چنین مشکلی داشته اید و یا به مطالعه، زیاد علاقه مندید، ولی نمی توانید به همه مطالب جالب مورد نظر خودتان برسید، بدانید که با تندخوانی، قادر خواهید بود به ساعات بیشتری برای مطالعه دست یابید.

۳٫ تندخوانی، کارآیی و خلاقیت فرد را بالا می برد. شخص تندخوان، با هر مسئله ای، به راحتی برخورد می کند و آن را از پیش پای خویش برمی دارد. دانشجویی که به مهارت تندخوانی دست یافته، از زندگی فوق العاده ای برخوردار می شود؛ زیرا تندخوانی، رابطه مستقیمی با دانش زیاد و درک صحیح – که از تندخوانی به دست می آید – دارد. کسانی که سریع تر می خوانند، بهتر نیز می فهمند و راه پیشرفت برایشان همواره باز است.

موانع تندخوانی

موانعی را که بر سر راه سرعت عمل مغز در موقع خواندن ایجاد می کنیم، اصطلاحاً «راه بندان» می نامیم. حال باید ببینیم که این راه بندان های خواندن، چه چیزهایی هستند؛ از کجا ناشی می شوند و چگونه می توان آنها را رفع کرد.

الف) تلفظ و لب خوانی

اگر شما این مشکل را داشته باشید، به هنگام مطالعه، به جای خواندن بی صدا، صدای کلمات را در گلو ایجاد می کنید (ادای صوت یا تلفظ) و یا آن که لب ها را بدون صدا حرکت می دهید (لب خوانی)؛ مثل این که کلمات را برای خود با صدای بلند می خوانید و از این طریق، مغز خود را وادار می کنید که مطالب را با سرعتی در حد سرعت حرف زدن، جذب کند که این سرعت، برای خواندن بی صدا، فوق العاده کم است.

ب) کمک اضافی

کمک اضافی، چنانچه به صورت جزء اصلی عمل خواندن درآید، جزء راه بندان ها به شمار می آید و در حد شدید خود، باعث کندی حرکت چشم و عمل ذهن، در انجام عمل خواندن خواهد شد. کمک اضافی، اصطلاحاً به عمل با انگشت نشان دادن کلمه به کلمه مطلب مورد مطالعه و یا لغزاندن یک لبه صاف مانند خط کش از بالا به پایین و مشخص کردن کامل هر سطر مورد مطالعه می باشد که در چنین وضعی، به مغز خود کمک اضافی را تحمیل کرده اید و باعث می شود که در موقع خواندن، فکر شما، متکی به این عمل اضافه شود و هرگز نتواند به طور مستقل عمل کند.

ج) واپس نگری

کسانی که گرفتار این عیب هستند، نمی توانند بدون برگشت های مجدد بر روی کلمات و عبارات خوانده شده، به خواندن ادامه دهند و یا بدون عقب نگری های مکرر از ابتدا تا انتهای هر سطر را با نگاه طی کرده، به سر سطر بعد بروند. بارها اتفاق می افتد که این افراد، پس از پایان هر سطر، دوباره به همان سطر برگشته، گاهی پس از خواندن چند کلمه و احیاناً تا نزدیکی های آخر همان سطر، متوجه اشتباه خود شده، به سر سطر بعدی می روند.

اکثر ما، اغلب به هنگامی که مایلیم جمله هایی را که خوانده ایم، دوباره خوانده یا در مواردی که تمرکز کافی و حضور ذهن نداشته ایم، دوباره به عقب برگشته و قسمتی از مطلب خوانده شده را دوباره با دقت بیشتری بخوانیم، اقدام به واپس نگری می کنیم؛ ولی اگر این واپس نگری ها را کنترل نکنیم، به صورت عادت بسیار بدی در خواهد آمد. تصور کنید که اگر قرار باشد هر بار یک کلمه یا یک عبارت یا قسمتی از یک سطر را که خوانده ایم، دوباره خوانده، باز به عقب برگشته، دوباره و سه باره بخوانیم و یا این که پس از خواندن هر سطر، به جای رفتن به سر سطر بعدی، هر بار تا نیمه های همان سطر را خوانده، متوقف شده، دنبال سر سطر بعدی بگردیم، چگونه رشته مطلب را گم می کنیم و چقدر از سرعت، باز خواهیم ماند.

د) تلفظ در ذهن

این اشتباه دیگری است که تقریباً همه گرفتار آن هستند. لب ها بی حرکتند و ارتعاشی در گلو احساس نمی شود؛ ولی کلمات را در مغز خود تکرار می کنیم؛ یعنی گرفتار چیزی هستیم که اصطلاحاً می توان آن را «حرف زدن ذهنی» نامید. لازم به تکرار است که هر چیزی که شباهت به خواندن با صدای بلند داشته باشد، مغز را از به دست آوردن سرعتی که قادر به رسیدن به آن است، باز خواهد داشت. باید اعتراف کرد که از میان بردن کامل این نقص، تقریباً ممکن نیست و در حال عادی، لزومی هم ندارد (مگر آن که سرعت های فوق العاده زیاد در خواندن، مورد نظر باشد). با این حال، هنگام خواندن، هر قدر تلفظ در ذهن خود را کاهش دهید، به همان نسبت، خواندن خود را سرعت بخشیده اید.

ه) معکوس بینی

این مشکل، اغلب در خواندن کلمات انگلیسی اتفاق می افتد؛ مثلاً No را On خوانده یا Saw را Was تصور می کنیم و می خوانیم. در خواندن فارسی نیز به ندرت کلماتی هستند که معکوس خوانده می شوند؛ ولی ما فارسی زبانان، بیشتر در خواندن اعداد و محاسبات با این مشکل مواجه می شویم؛ مثلاً عدد ۴۵ را ۵۴ و یا ۳۲ را ۲۳ تصور می کنیم و می خوانیم یا محاسبه می کنیم. این اتفاق، اغلب به خاطر از راست به چپ خواندن مغز است و فراموش می کنیم که کلمات انگلیسی و اعداد را باید از چپ به راست خواند. این مشکل، اغلب ایجاد سردرگمی کرده، خود موجب ایجاد مشکلات دیگری می شود که به آنها اشاره کردیم.

و) عدم توانایی استفاده از میدان دید چشم

در اتاقی که نشسته اید، به روبه رو نگاه کنید و به شیئی ای در مقابل خود (مثلاً پنجره) نگاه کنید؛ در حالی که به دستگیره وسط پنجره نگاه می کنید، گوشه های دیوارهای دو طرف و تابلوی روی دیوار سمت چپ و در اتاق را که در دیوار سمت راست قرار دارد، می بینید. به همین طریق، هر سطر مطلب مورد مطالعه، به راحتی در میدان دید شما واقع می شود و برای انجام پرش های لازم، کافی است که فقط چشم خود را حرکت دهید. بنابراین، از حرکت دادن سر خود، خودداری کنید و در غیر این صورت، چون سر نمی تواند با سرعت فکر حرکت کند، راه بندانی برای خواندن، ایجاد می کند.

چگونه این راه بندان ها از بین می روند؟

خوشبختانه این مشکلات، جزء آن دسته از ناتوانی های خواندن هستند که می توان به سرعت آنها را از بین برد. از یک نظر، تمام راه بندان ها، احتیاج به از میان بردن ندارند و گاهی نمی توان آنها را به کلی از میان برد. می دانیم که بسیاری از خوانندگان، عادت به خواندن مطلب مورد مطالعه در ذهن خود دارند. اگر توانستید تا حدودی عادت درذهن خوانی خود را کاهش دهید که بسیار مفید است. اگر این عادت زیاد عمیق نباشد، سعی کنید تا آن جا که می توانید، در کم کردنش بکوشید؛ ولی نگران آن نباشید و سایر قسمت ها را درست انجام دهید و زیاد به خود فشار نیاورید.

در مورد لب، انگشت، حرکت سر و دیگر کندکننده های جسمی، بحثی نیست. هر کدام که هنوز باعث کندی خواندن شما می شوند، باید از بین بروند که آن هم کاری بسیار آسان است.

به طور کلی، تمرین لازم است. هر گاه قانع شدید که هر کدام از راه بندان ها دیگر مانع سرعت خواندن شما نیست و به قدر کافی کاهش یافته است، وقت خود را برای نابودی کاملش صرف نکنید و به جای آن، وقت خود را صرف انجام تمریناتی کنید که مربوط به مشکلات اساسی شماست. در شدیدترین موارد، اگر به مدت دو تا سه هفته، روزی فقط چند دقیقه را صرف تمرین کنید، مسلماً عادات غلط خود در نحوه خواندن را از بین خواهید برد.

راه های علاج بدون کمک دیگران

الف) علاج تلفظ و لب خوانی

برای علاج تلفظ، باید محل تولید صدا را پیدا کنید. برای این کار، به طریق زیر عمل کنید:

دو انگشت دست خود را در دو طرف سیب گلوی خود قرار دهید و هوا را به طور مداوم از میان لب های خود خارج کنید. آیا ارتعاشی احساس می کنید؟ خیر. حالا هر آهنگی را که میل دارید، در گلو با صدای «هوم هوم» بنوازید. آیا ارتعاش وِزوِز مانندی را زیر دو انگشت خود احساس می کنید؟ این، همان مشکلی است که می خواهید آن را در موقع مطالعه آرام، از بین ببرید. اگر نمی توانید آن را مهار کنید (از میان ببرید)، در موقع خواندن، هوا را از دهان خود خارج کنید.

راه های زیادی نیز برای از بین بردن لب خوانی وجود دارد. پیشنهادهای زیر را آزمایش کنید و هر کدام را که برای خود مناسب تر یافتید، به کار برید:

۱٫ بین لب هایتان و نه بین دندان ها، چیزی را که به قدر کافی سنگین باشد و برای نگهداری آن، ناچار به فشار روی لب ها باشید، قرار دهید و خواندن را ادامه دهید.

۲٫ لب ها را محکم به هم فشرده، در همان حال، زبان را محکم به سقف دهان بچسبانید.

۳٫ لب ها را به حال سوت زدن گرد کنید و هوا را به بیرون بفرستید؛ ولی سوت نزنید.

توجه کنید که این حالات مصنوعی را به طور موقت و تا هنگامی که بر «راه بندان» فائق نیامده اید، ادامه دهید و این، شامل تمام دستوراتی است که برای معالجه، در این قسمت پیشنهاد می شود.

ب) مداوای کمک اضافی

برای ترک عادت خط بردن (مشخص کردن سطرها و کلمات با انگشت) در موقع مطالعه، بهترین راه آن است که در موقع مطالعه، کتاب را با دو دست نگه دارید تا عادت نامطلوب خود را فراموش کنید و بدین طریق، مشکل را با جلوگیری از عامل ایجاد آن، از بین خواهید برد.

ج) معالجه واپس نگری

بهترین توصیه برای رفع این مشکل، این است که بیندیشید و خود را قانع سازید. شما باید دست از این نگرانی بردارید که امکان دارد مطالب را خوب متوجه نشوید و یا قسمتی از نکات را از قلم بیندازید. در موقع خواندن، مستقیم به کار خود ادامه دهید و با وجود این که هر میل شدیدی که برای عقب نگری و مرور جملات و کلمات خوانده شده در خود احساس می کنید، این کار را انجام ندهید. قوّت قلب و اعتماد به نفس، شما را در این مهم یاری خواهد کرد. همچنین قبل از رسیدن به آخر هر سطر، با استفاده از میدان دید (و از گوشه چشم راست خود)، نگاهی به سر سطر بعدی بیندازید که در این صورت، به راحتی می توانید پس از پایان آن سطر، به سر سطر بعد بروید.

د) رفع درذهن خوانی

از بین بردن کامل این عادت، تقریباً غیرممکن است؛ ولی این را بدانید که هر چه سرعت خواندن بیشتر شود، عملاً این مشکل کمتر می گردد. برای تمرین بیشتر در این زمینه، به کتاب مهارت های خواندن، نوشته دکتر بهرام طوسی، ص ۱۱۷ مراجعه کنید.

ه) از بین بردن معکوس بینی

برای رفع معکوس بینی، بهترین راه که به یادگیری املا نیز کمک فراوان خواهد کرد، تهیه فهرستی از کلماتی است که بیشتر معکوس دیده می شوند؛ به این فهرست مراجعه کرده، کلمه ای مانند Was را که اغلب Saw خوانده می شود، انتخاب کنید؛ آن را روی تکه کاغذی بنویسید و با انگشت (نه با قلم و مداد)، به تک تک حروف آن اشاره کنید و سه بار هجی کنید. بعد کاغذ را برگردانده، در حالی که نام خود را با صدای بلند تلفظ می کنید، کلمه مورد تمرین را بنویسید.

باید آن قدر در موقع هجی کردن کلمه دقت کرده باشید که بتوانید به طور خودکار، کلمه را درست بنویسید. متخصصینی که با این روش کار کرده اند، همیشه نتیجه مثبت گرفته اند و معتقدند که اگر کلمه را با حس لامسه خود احساس کنید، هرگز آن را اشتباه تصور نخواهید کرد.

و) عدم توانایی استفاده از میدان دید

برای دیدن بیش از یک کلمه، هر بار باید از حرکت سر خود جلوگیری کنید. این تمرین را زیاد ساده نگیرید؛ زیرا هر چه میدان دید خود را وسیع تر کنید، سرعت بیشتری به خواندن خود داده اید.

تمرینات زیر را که مهم ترین عامل در کمک به تندخوانی است، با دقت انجام دهید. پیشنهاد می شود که از سه مورد زیر، هر کدام را که برایتان راحت تر است، انتخاب کرده، با آن حالت، تمرین کنید:

۱٫ با قرار دادن دو انگشت در دو طرف فک خود، آن را محکم نگه دارید.

۲٫ با یک دست، چانه خود را به گونه ای که انسان ریش خود را در مشت می گیرد، نگه دارید.

۳٫ یک انگشت دست خود را روی نوک بینی تان قرار دهید.


تند خوانی چیست و چگونه می توان سرعت مطالعه را افزایش داد؟

به کار بردن اصول تند خوانی و درک مطلب، برای مطالعه و آموزش ضروری اند. تند خوانی به مجموعه ای کاربردی از راهکار های علمی و عملی گفته می شود، که سرعت مطالعه و یادگیری را افزایش خواهد داد. با استفاده از این تکنیک ها، امکان مطالعه و یادگیری در مدت زمان کوتاه تری برای یادگیرنده فراهم خواهد شد. آموزش تند خوانی برای تمام کسانی که با مطالعه و آموزش سر و کار دارند، مورد نیاز و پر فایده خواه بود.  وورکساز در این محتوا، سعی دارد اطلاعاتی راجع به تند خوانی  و فوائد آن در اختیار خوانندگان قرار دهد. با ما در ادامه همراه باشید.

تند خوانی چیست؟

تند خوانی مجموعه ای از راهکار های ذهنی، عملی و آگاهانه است که سرعت مطالعه را افزایش می دهد.

این راهکار ها و تکنیک ها اکتسابی است و هر شخصی با فراگیری اصول و قواعد آن می تواند در آن مهارت لازم را بدست آورد. یکی دیگر از فوائد  تند خوانی  صرفه جویی در زمان است؛ به این معنی که در مدت زمان کوتاه تر می توان، مطالب بیشتری را فرا گرفت. تصور کنید در یک دقیقه، بتوانید ۱۰۰۰ کلمه را بخوانید!

تند خوانی نه تنها برای مطالعه کتاب و مقالات کاربرد دارد، بلکه برای خواندن ایمیل، گزارشات، متون کوتاه و روزنامه هم کاربرد دارد.

تندخوانی با افزایش یادگیری همراه خواهد بود:  

در گذشته تصور رایج بر این بود که هر چه مطالعه با ریتم کند تری انجام شود، یادگیری عمیق تر خواهد بود. امروزه این تصور منسوخ شده  و مورد قبول نیست. طبق مطالعات و پژوهش های صورت گرفته، مشخص شده است که میزان یادگیری افرادی که با اصول تند خوانی آشنایی ندارند، ۳۵ درصد است. در صورتی که اندوخته ذهنی برای کسانی که با اصول تندخوانی آشنایی دارند و از تکنیک های آن استفاده می کنند، بیش از ۵۰ درصد است. بنابراین می توان نتیجه گرفت تند خوانی علاوه بر اینکه سرعت مطالعه را افزایش می دهد، باعث یادگیری عمیق تر و بیشتری نیز خواهد شد.

تند خوانی لذت مطالعه را چند برابر خواهد کرد:

کتاب خوانی و مطالعه برای اهل کتاب، لذتی وصف نشدنی به همراه خواهد آورد. مطالعه تفریح بسیار جذابی است که اتفاقا هزینه ی زیادی را هم در بر نخواهد گرفت. مطالعه، علاوه بر اینکه به اطلاعات شما خواهد افزود، باعث ارتقاء ذهن و شخصیت شما نیز می شود. مطالعه وقت شما را به خوبی پُر خواهد کرد. با تند خوانی و رعایت اصول آن، می توانید لذت مطالعه را برای خود دو چندان کنید. اصول تند خوانی یادگیری را برای شما بسیار جذاب تر خواهد کرد.

تند خوانی باعث بهینه شدن یادگیری خواهد شد:

همه ی ما این تجربه را داشته ایم که می بایست در مدت زمان کوتاهی، مطالب زیادی را فرا بگیریم. اما چندان موفق نبوده ایم و مطالب را نمی توانستیم به درستی یاد بگیریم و  از یاد می بردیم. استرس یکی از عوامل مهمی است که در یادگیری اختلال جدی ایجاد می کند.

با دانستن اصول تند خوانی می توانید در یادگیری خود تحولی بزرگ ایجاد کنید. تند خوانی به شما کمک خواهد کرد که بر استرس ناشی از آزمون فائق آیید و با اعتماد به نفس بیشتری به مطالعه بپردازید.

تند خوانی چگونه امکان پذیر خواهد شد؟

در هنگام  هر نوع فعالیتی از جمله مطالعه ،حواس پنج گانه درگیر خواهد شد. با تند خوانی، سرعت ارتباط بین حواس بیشتر شده و از حواس پرتی جلوگیری می شود. با تمرین و شرکت در دوره های آموزش تند خوانی، می توانید سرعت مطالعه خود را حداقل دو برابر کنید.

تند خوانی باعث درک مطلب و افزایش تمرکز خواهد شد:

تند خوانی بدون درک مطلب و یادگیری، مفید نخواهد بود. بعضی از افراد تصور می کنند که تند خوانی، بدون درک مطلب است. در این صورت و با این دیدگاه، تند خوانی چه ارزشی خواهد داشت؟!!!

بر عکس این تفکر غلط، اصول تند خوانی باعث تمرکز حواس و  تقویت حافظه  می شود و ازین طریق درک مطلب، قطعا افزایش افزایش خواهد یافت.

همچنین مطالعه با سرعت بالا تمرکز حواس می شود. به این دلیل که سرعت بیشتر حین مطالعه، حواس پرتی را کاهش می دهد.

سرعت مطالعه چیست و چگونه تعیین می شود:

سرعت مطالعه عبارت است از مدت زمانی است که یک متن توسط خواننده مطالعه و یاد گرفته می شود. این مقیاس با واحد WPM  محاسبه می شود.

WPM برگرفته شده از واژه ی انگلیسی word per minute به معنی تعداد کلمه خواننده شده در هر دقیقه است. بنابراین سرعت مطالعه بر حسب دقیقه محاسبه خواهد شد و تعداد کلمات خوانده شده در هر دقیقه را مشخص خواهد کرد.

برای تعیین سرعت مطالعه خود، باید پنج خط از یک متن را انتخاب کنید و تعداد کلمات آن را شمارش نمایید. بهتر است متن انتخابی ساده باشد، مانند یک کتاب داستان یا رمان. سپس متن انتخابی را مطالعه کرده و زمان را بر حسب ثانیه شمارش کنید.

سرعت مطالعه برای افراد معمولی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه متغیر است، اما با استفاده از روش های تند خوانی، این تعداد کلمات را می توان به ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ کلمه افزایش داد.

عواملی که باعث کاهش سرعت مطالعه می شود:

 • گم شدن بین خطوط:  یکی از عواملی که باعث کاهش سرعت مطالعه می شود، گم شدن بین خطوط یک صفحه است. این مساله بیشتر زمانی رخ می دهد که در حین مطالعه به آخر خط رسیده اید، و می خواهید به خط بعدی بروید. در این هنگام ممکن است ذهن اشتباه کرده و خط را گم کند.

برای گم نشدن سطر از نشانک استفاده کنید و یا انگشت، یا خودکار خود را زیر خطوط بلغزانید.

 • بلند خوانی یا لب خوانی:  افراد زیادی هستند که در حین مطالعه مطلب را با صدای بلند می خوانند یا لب خوانی می کنند. هر دو این موارد باعث می شود سرعت مطالعه به شکل چشمگیری کاهش بیابد. در این حالت ذهن به جای درک مطلب در یک مرحله ی دیدن، مطلب را در چند مرحله دیدن، تلفظ در دهان یا ذهن و شنیدن ادراک کند.

اگر بتوانید این بخش از فرآیند مطالعه را حذف کنید، سرعت مطالعه شما تا دو یا سه برابر افزایش خواهد یافت.

چند روش ساده  برای افزایش سرعت مطالعه:

البته تند خوانی اصول و قواعد خاص خود را دارد و باید آموزش های لازم را فرا گرفت، اما این چند روش ساده به افزایش سرعت مطالعه کمک خواهد کرد.

 • استفاده از نشانک:

یکی از روش های قدیمی که برای تند خوانی به کار برده شده است، استفاده از نشانک است. سعی کنید حین مطالعه از نشانک یا مداد یا خودکار استفاده کنید. به این تکنیک که به راهنمایی چشم مشهور است، چشم خود را به سمت نشانکی که از زیر خطوط عبور می کند، متمرکز می کند. این کار باعث می شود که هم خطوط را گم نکنید و هم تمرکز حواس شما بیشتر شود.

 • نکته خوانی:

این تکنیک به معنی برانداز کردن متن و یافتن نکته های مهم برای خواندن است. با استفاده از این تکنیک شما در واقع متن را برانداز کرده و نکات مفید را پیدا کرده و از خواندن مطالب غیر ضروری اجتناب می کنید.

 • عدم تکرار لغات به وسیله دهان یا ذهن:

اگر لغات و عبارات را در ذهن یا زبان خود تکرار کنید، سرعت مطالعه شما کاهش بسیاری خواهد داشت. بنابراین حذف خوانش مطلب در زبان یا حتی ذهن، باعث افزایش چشمگیر سرعت مطالعه خواهد شد.

 • حذف عواملی پرت کننده حواس:

جایی که مطالعه در آن صورت می گیرد بهتر است از عواملی که باعث پرت شدن حواس می شود، تهی باشد. سعی کنید در یک محیط خلوت و ساده مطالعه انجام دهید تا تمرکز حواس در شما بالاتر رود.

 • عدم بازگشت به سطور قبلی:

برخی از افراد در حین مطالعه، به سطور قبلی و عقب بازگشت کرده و قسمت هایی از متن را دوباره بازخوانی می کنند. این کار سرعت مطالعه را کاهش خواهد داد. اگر بعضی از پاراگراف ها را متوجه نمی شوید، بهتر است از آن عبور کرده و مجددا به روش تند خوانی باز خوانی کنید. چرا که بازگشت به عقب بسیار وقت گیر تر از مطالعه ی مجدد است.

 • هدفمند مطالعه نمایید:

قبل از مطالعه، هدف خود را تعیین نمایید. هدف گذاری باعث می شود در وهله ی اول بفهمید که چه اطلاعاتی باید کسب کنید. و در مرحله ی بعد از اطلاعات حاشیه ای و غیر مفید اجتناب کنید.


تندخوانی چیست و چگونه با استفاده از آن، از مطالعه لذت ببریم!!!

تندخوانی چیست ؟ یکی از مهم ترین چالش های امروز بشری، تغییرات سریع جهان می باشد و ما باید در کنار این تغییرات رشد کنیم.
هدف من از نحوه نوشتن مقاله تند خوانی نتیجه گرفتن خودم از تمرینات مستمر و باپشتکار در زمینه تندخوانی و تقویت حافظه بوده است و بر این باور هستم هر کسی در هر کاری با تمرکز و پشتکار به جلو برود صد در صد در این جهان هدفمند و قانون مدار رو به رشد خواهد بود.
این را هم بگویم که روش های جدیدی را هم مطالعه کرده ام که برای افزایش سرعت مطالعه و یادگیری و جود دارند که به علت تخصصی بودن و خارج از مبحث بودن به ارائه آن ها نمی پردازیم.
پس با ما همراه باشید تا بدانیم تندخوانی چی هست و چگونه می توانیم از آن برای پیشرفت خودمان استفاده کنیم و این باور محدود کننده که تندخوانی یک دروغ است و نمی توان بیش از هزار کلمه خواند را بگذارید کنار چون در این دنیا بسیاری از رکوردها شکسته شده اند.

تندخوانی چیست؟

تندخوانی به مجموعه ای از روش ها و متدهایی گفته می شود که سرعت مطالعه و یادگیری شما را افزایش می دهد.
تکنیک های تندخوانی از ۱۹۵۰ موجود بوده است و از آن به بعد کم و بیش در دانشگاها و مدارس اروپایی آموزش داده می شود.
جالب است بدانید هنوز هم تندخوانی شماره یک مهارت ضروری به حساب می آید. بیشترین استقبال از تندخوانی را، اروپا و آمریکا و ژاپن دارد و به تازگی هم در ایران مورد توجه مردم قرار گرفته است.
نکته: اگر دقت کنید در هنگام مطالعه با سرعت پایین٬ حواسمان پرت می شود. ولی در هنگام تندخوانی به دلیل بالا بودن سرعت مطالعه امکان حواس پرتی کمتر هست. پس می توان تندخوانی رابطه ی مستقیمی با تمرکز حواس دارد.

روش های مشهور تندخوانی

بیش‌تر ما در دقیقه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه می‌توانیم بخوانیم. تندخوان‌ها می‌توانند بین ۷۰۰ تا ۱۷۰۰ کلمه در دقیقه بخوانند. اما چطور می توان سرعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟؟

آموزش تندخوانی

روش هایی وجود دارند که در لیست زیر با هم به مطالعه آن ها می پردازیم:

Skimming (اسکن کردن):
روشی است که به طبق آن می بایست در یک نگاه تلاش کنید فقط قسمت های مهم یک صفحه را بخوانید.
در این روش اگر تخصص خوبی در آن حوزه ای که کتاب آن در دست شماست، داشته باشید به سرعت می توانید مفاهیم را اسکن کنید و سرعت خواندن مطالب را بالا ببرید.
به نظر من که با تمرین می شود سرعت مغز را بالا برد و در نهایت در مدت زمان کم حجم مطلب بیشتری را خواند، با درک مطلب قابل قبول.

Meta guiding (هدایت کننده):
به این روش خط بری  هم می گویند. در این روش با استفاده از یک راهنما برای چشم مطالعه میکنیم. مثلا انگشت که همیشه در دسترس است یا خودکار (که من به شخصه از خودکار استفاده می کنم حالا شما با هر چیزی که راحت هستید.) می توانید استفاده کنید.
انگشتمان را زیر خطوط حرکت می دهیم و یا از نوک خودکار یا وسیله ای شبیه به آن استفاده میکنیم. که این روش باعث افزایش تمرکز و کاهش حواس پرتی می شود. با تمرین تکرار رفته رفته تسلط خوبی به این روش خواهید داشت.

بلوک خوانی:
تکنیک فریس  (Ferriss)  که بر اساس خواندن چندین خط در آن واحد است. که باید حوزه دید چشم هایتان را تقویت کنید و این روش مستلزم تمرین های مخصوص به خودش است.

(Rapid Serial Visual Presentation (RSVP:
این روشی است که با استفاده از نرم افزار ها و سیستم های دیجیتال تندخوانی سعی در افزایش سرعت مطالعه شما دارند.
یک لغت بر روی صفحه نمایش داده می‌شود و تمام تمرکز شما بر روی آن است. وقتی که کم‌کم به این سیستم عادت کردید، می‌توانید سرعت نمایش لغات را افزایش دهید.
إن شاء الله اگر وقت شد محصولی تند خوانی برای شما آماده کرده ایم که در قسمت محصولات در اختیار کاربران قرار خواهیم داد.
مهم ترین کاری که نرم افزار های تندخوانی انجام می دهند این است که وسعت دید شما و سرعت چشم شما را به بالاترین سطح خود می رسانند، به این ترتیب با تلفیق تکنیک های تندخوانی شاهد افزایش سرعت مطالعه خود خواهید شد.

نرم افزارها برای کامپیوتر های شخصی:
Spreed
OpenSpritz
eyeQ

سایت های آنلاین که به شما در این زمینه کمک می کند:
readingsoft

myreadspeed

مسائل کند خوانی:

 • تلفظ و لب خوانی: کلمات را برای خود با صدای بلند می خوانید.
 • تلفظ در ذهن: این اشتباه دیگری است که تقریباً همه گرفتار آن هستند. لب ها بی حرکتند و ارتعاشی در گلو احساس نمی شود ولی کلمات را در مغز خود تکرار می کنیم (باید با تلاش زیاد این مسئله را حل کنید و فقط بگذارید چشم ها متن را ببینند و مغز کار پردازش خود را انجام دهد.)
 • برگشت به عقب: نباید به هیچ عنوان سطر خوانده شده را دوباره بخوانیم چون مغز شما عادت به این کار می کند.
  یک مطلب دیگر اینکه کتاب های ما قانون پارتو را رعایت می کنند یعنی فقط ۲۰ درصد کلمات یا محتوا مهم هستند و ۸۰ درصد می خواهند که همان ۲۰ درصد محتوای مهم را در موردش حرف بزنند. پس سطری که خوانده شده و متوجه نشده اید در سطر های دیگر نیز بسط داده شده شده است نگران سطرهای قبلی خوانده شده نباشید.
 • کمبود حوزه ی دید: تمرین های زیادی برای افزایش حوزه ی دید وجود دارد که در محصولی که در آینده ارائه خواهیم کرد، سعی شده به آن توجه خاصی بکنیم.
 • حرکت گردن: اگر گردن در حین مطالعه تکان بخورد به علت بر هم خوردن تمرکز از سرعت مطالعه کم خواهد شد.
 • افکار مزاحم: یکی از عوامل مهم که باعث از بین رفتن تمرکز و کاهش سرعت مطالعه می شود فکر های غیر مرتبط با متن می باشد که منجر به توقف در حین مطالعه و اختلال در خواند می شوند. یکی از راه های افزایش تمرکز که به کمک آن می توانیم با این اختلالات مقابله کنیم، نوشتن افکار روی کاغذ و گفتن این جمله است که در فرصت مناسب به شما رسیدگی خواهم کرد.
 • مکث ها و توقف های چشمان خود را حین مطالعه سطر ها کاهش دهید.
 • هدفمند مطالعه کنید: برای سریع تر به هدف رسیدن از یک کتاب یا مطلب باید هدف خود را از مطالعه هر مطلبی از پیش تعیین کنید. که چه نوع اطلاعاتی را می خواهید کسب کنید. این کار سبب میگردد تا شما اطلاعات غیر ضروری و حاشیه ای را درفرایند مطالعه حذف کنید.
  درمحیط مطالعه خود هر عاملی که موجب پرت شدن حواس شما میگردد را حذف کنید.

نحوه محاسبه سرعت مطالعه :

سرعت مطالعه که با واحد word per minute) WPM) یعنی تعداد کلماتی که در هر دقیقه می خوانیم.
برای اینکار یک کتاب داستان ساده انتخاب کنید و تعداد کلمات مثلا چهار خط کامل را بشمارید و بعد میانگین اون چهار خط را حساب کنید. حالا یک زمان دلخواه (برحسب ثانیه) بگیرید و مشغول مطالعه شوید پس از تمام شدن آن زمان با توجه به میانگین کلمات هر خط، تعداد کلماتی را که در آن یک دقیقه خواندید رو محاسبه کنید.
سپس تعداد کلمات را تقسیم بر زمان برحسب ثانیه کنید. فرمول در شکل زیر می باشد:

تندخوانی

 

این در صورتی هست که متن ساده باشد و لغات تکنیکی و تخصصی در متن به کار نرفته باشد.

اگر سرعت مطالعه ی شما کمتر از ۱۰۰ کلمه در دقیقه است، بسیار کند هستید.
اگر سرعت مطالعه ی شما بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کلمه در دقیقه است، کند و ضعیف هستید.
اگر سرعت مطالعه ی شما بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه در دقیقه است سـرعت مطالعه ی متوسطی دارید.
اگر سرعت مطالعه ی شما بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ کلمه در دقیقه است سـرعت مطالعه خیلی خوب و عالی ای دارید.
اگر سرعت مطالعه ی شما بالای ۷۰۰ کلمه در دقیقه است شما یک تندخوان عالی و حرفه ای هستید.

حتی مطالعه کننده ی عالی و حرفه ای هم زمانی که متنی که مطالعه می کند زبان مادریش نباشد، فقط می تواند بین دویست تا سیصد لغت در دقیقه بخواند.
حتی گفته میشود که مطالعه کننده های عالی بهتره کمی سرعت خواندن شان را پایین بیاورند تا درک مطالب شان در متن های اختصاصی بالا برود.

فواید تندخوانی :

 1. یکی دیگر از آشکارترین اثرهای تندخوانی، صرفه جویی در وقت است.
 2. تندخوانی، کارآیی و خلاقیت فرد را بالا می برد.
 3. می توانید استفاده بهینه از مغزتان بکنید.

بعضی واقعیت هایی که باید راجب تندخوانی بدانید

چرا واقعا تلفظ کلمات چه با صدای بلند چه در درون خودمان، کاری غیر قابل انکار و همیشگی است والبته نمی‌توان هیچگاه به شکل کامل آن را حذف کرد.
خیلی از دوره‌های تندخوانی از ما می‌خواهند که با تمرینات سخت این عادت را حذف کنیم که البته به صورت ۱۰۰% غیر ممکن است اما با دانستن علت آن شاید تصمیم‌تان درباره این کار تغییر کند و یا اگر تغییر هم نکرد از علت آن آگاهی پیدا کرده‌اید.

ذهن ما به صورت لایه لایه و بر اساس نیازش، اطلاعات را وارد و ذخیره می‌کند اما ما در تندخوانی یا مطالعه خطی فکر می‌کنیم اگر بخواهیم یک مطلب را به خوبی درک کنیم باید با دقت به کلمات موجود در صفحات کتاب فقط دقت کنیم نه اینکه ابتدا لایه‌های اولیه را وارد کنیم و سپس به ذهن‌مان مراجعه کنیم و ببنیم که آیا مطالب مورد نیاز ما را به درستی دریافت کرده یا خیر که اگر نه، با ایجاد سؤال و احساس نیاز مجددا به کتاب مراجعه کنیم و لایه‌های بعدی از اطلاعات را وارد ذهن‌مان کنیم.
این شیوه دقیقا در سیستم عکس‌خوانی ذهنی اجرا می‌شود که کاملا منطبق بر ذهن است.

دوره تندخوانی

کسانی که این مقاله را خوانده اند از محصول آموزش تندخوانی هم دیدن کرده اند.

با توجه به این که همه مردم دوست دارند اطلاعات زیادی داشته باشند و از مطالعه و افزایش معلومات لذت می برند، ولی به دلیل عادت ها نادرست نمی توانند از مطالعه لذت ببرند، یکی از مهم ترین تمرین هایی که خود بنده هر روز برای افزایش مطالعه انجام می دهم را به صورت محصول در آورده و در اختیار دوستان قرار داده ام.
این دوره تندخوانی که به صورت محصولی کوچک در آمده شامل مهم ترین تمرین های چشمی برای سرعت مطالعه شما و خسته نشدن چشم می شود و با تجربه ی که از دوره های تندخوانی که شرکت کرده ام، پس نیاز را بر این دیدم که این محصول را تهیه و به دوستان ارائه دهم، چرا ؟ چون که خودم تجربه خوب و احساس خوبی از این محصول دیده ام و به شما هم توصیه می کنم این محصول را بخرید و لذت مطالعه و سرعت را در وجود خودتان تجربه کنید.

 

کلام آخر:

با تجربه ای که بعد از انجام تمرین های روزانه حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه ای داشته ام. به شدت علاقه مند به مطالعه شده ام و سرعت مطالعه و تمرکزم به طور محسوسی افزایش پیدا کرده است.
برای همین با ذوق فراروان این ترجمه مقاله را برای شما دوستان گرامی تدارک دیده ام تا قدمی برای افزایش آمار مطالعه کشورمان داشته باشیم.
همچنین محصولی با عنوان آموزش تندخوانی که درقسمت محصولات این سایت است به شما ارائه داده ایم.
و در پایان اگر پیشنهاد و انتقاد و یا سوال خاصی داشتید در قسمت نظرات منتظر شما هستیم.

شما بگویید

تندخوانی چیست ؟

تندخوانی یعنی باور به این که می شود کتاب های زیادی را در مدت زمان کم خواند.

تندخوانی چیست ؟؟

تندخوانی یعنی در این جهان هیچ چیز امکان پذیر نیست.

تندخوانی چیست ؟؟؟

روش های دیگری به جز تندخوانی هم وجود دارد که هنوز تکامل خود را طی نکرده اند. (فتوریدینگ)


تندخوانی چیست ؟

نویسنده : توحید عزیززاده

متخصص تولید محتوا بهینه با قواعد سئو

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین تارنا ترجمه تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تارنا ترجمه با تجربه ۳ ساله در حوزه ترجمه متن فارسی به انگلیسی و بالعکس در خدمت شماست